Header Color:
Main Color:
Bottom Color:
Background Image:
 • background1
 • background2
 • background3
 • background4
 • background5
 • background6
 • background7
 • background8
 • background9

بورس کالا در یک نگاه

بازار کالاهای پایه در بخش های مختلف صنعتی، پتروشیمی و کشاورزی در ایران همواره با محدودیت ها و دشواری های ساختاری زیادی روبرو بوده و بخش عمده ای از این مشکلات مربوط به عدم استفاده از ابزارهای نوین اقتصادی و ساختار نامناسب و ناکارآمدی بازار می باشد که با وجود تلاش های بسیار انجام شده توسط دولت های محترم طی 2 دهه اخیر در جهت اصلاح این ساختار ، اما شاهد عدم بازدهی مناسب و حصول نتایج مورد انتظار در این بخش بوده ایم به گونه ای که علی رغم صرف هزینه های بسیار توسط دولت برای تنظیم بازار و تعیین قیمت نهاده ها و محصولات، اما در بخش تولید و توزیع و در پی آن مصرف کنندگان همواره با مشکلات فراوانی روبرو بوده اند که مهمترین این مشکلات را می توان به شرح ذیل خلاصه نمود:

 1. نوسانات کاذب قیمت محصولات ناشی از ارتباط نامشخص و نامناسب میان عرضه و تقاضا
 2. عدم امکان مدیریت ریسک و محافظت از نوسانات آتی قیمت
 3. فقدان یک نظام قیمت گذاری شفاف بر پایه تعادل میان عرضه و تقاضا و نیاز بازار
 4. نبود یک سیستم اجرایی و ناظر بر حسن انجام تعهدات طرفین معامله
 5. فقدان یک سیستم جمع آوری، پردازش و تحلیل اطلاعات و آمار تولید، واردات ، صادرات و مصرف در جهت اطلاع رسانی به بازار و تصمیم گیری مطلوب
 6. عدم هماهنگی میان بخش های تولیدی و بازرگانی در زمینه واردات، صادرات و بازار مصرف

 

  تدابیر قانونی برای ایجاد بورس کالای ایران نیاز به ایجاد بازاری متشکل و سازمان یافته برای تقابل آزاد عرضه و تقاضا و دستیابی به اثرات مثبت این مهم در اقتصاد تولید و مصرف، دولت و مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا بستر قانونی لازم جهت تاسیس و راه اندازی بورسهای کالایی را در ایران فراهم سازند. در این راستا با تصویب بند (ج) ماده (95)قانون برنامه سوم و بند (الف) قانون برنامه چهارم ، شورای عالی بورس موظف به تشکیل و گسترش بورسهای کالایی در ایران گردید.

در پی این امر، سازمان کارگزاران بورس فلزات تهران در شهریور ماه سال82 به عنوان اولین بورس کالای کشور فعالیت خود را آغاز کرد و پس از آن نیز سازمان کارگزاران بورس کالای کشاورزی در شهریور ماه سال 83 شروع به فعالیت نمود.با تصویب قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1384/09/24 و بر طبق ماده 57 این قانون و تبصره آن که مقرر داشته " اموال و دارایی های سازمان کارگزاران بورس های موجود اعم از منقول و غیر منقول، وجوه نقد، سپرده های بانکی و اوراق بهادار، حقوق و تعهدات و سایر دارایی ها پس از کسر بدهی ها و همچنین وجوه ذخیره گسترش " بورس" در کمیته ای مرکب از رئیس " سازمان" نماینده منتخب کارگزاران " بورس" مربوط و نماینده " شورا" احصاء و حسب ضرورت و نیاز بین شرکت سهامی " بورس" مربوط و " سازمان" به ترتیب به عنوان سرمایه و منابع مالی در اختیار تسهیم می شود. تصمیمات این کمیته پس از تصویب وزیر امور اقتصاد و دارایی لازم الاجرا می باشد.

تبصره -سوابق کارکنان " سازمان کارگزاران" هر " بورس" به موجب مقررات قانون کار بازخرید می گردد"، سازمان کارگزاران بورس فلزات تهران و سازمان کارگزاران بورس کالای کشاورزی منحل گردید و طی مراحل قانونی جهت تصفیه این سازمان ها آغاز شد. شرکت بورس کالای ایران به موجب ماده 58 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران که مقرر داشته " دولت اقدامات لازم را برای فعال کردن بورس های کالایی و تطبیق آن با این قانون و ارائه راهکارهای قانونی مورد نیاز را به عمل خواهد آورد" به عنوان یک شرکت جدید و کاملا مستقل از سازمان های کارگزاران بورس فلزات و بورس کالای کشاورزی ، پس از پذیره نویسی در 4 گروه سهامداری و برگزاری مجمع عمومی از ابتدای مهرماه سال 1386 فعالیت خود را آغاز کرد. بدین ترتیب ، هم اکنون بورس کالای ایران با تجربه ای بیش از 10 سال ، به داد و ستد انواع محصولات صنعتی و معدنی، فرآورده های نفت و پتروشیمی و کشاورزی در قالب معاملات نقد، نسیه ، سلف ، سلف استاندارد و معاملات ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی مشغول است.

 

راهبردهای استراتژیک بورس کالای ایران

 1. اوراق بهادارسازی و توسعه ابزارهای مشتقه
 2. ایجاد و بکارگیری ابزارهای تامین مالی و معاملاتی متنوع، متناسب با نیاز مشتریان
 3. گسترش اندازه و عمق بازار در کالاهای منتخب جهت مرجعیت کشف قیمت بازار
 4. استفاده از ظرفیت نهادهای مالی جهت توسعه کسب و کار بورس کالای ایران
 5. مشتری مداری و کیفیت گرایی در ارائه خدمات به ذینفعان
 6. بهینه سازی مستمر و بروزرسانی قابلیت های حوزه فنآوری اطلاعات متناسب با توسعه ابزارها و بازارها
 7. ترویج کارکردها و ارتقاء جایگاه بورس کالای ایران در محیط کسب و کار و رسانه
 8. توسعه فعالیت جهت ارتقاء تجارت کشور با بازارهای بین المللی

انواع قراردادهای قابل معامله

تمامی داد و ستد ها در بورس کالا در قالب قراردادهای استاندارد شده انجام می گیرد و به طور کلی 5 نوع قرارداد برای داد و ستد هر کالا وجود دارد:

قرارداد نقدی

قراردادی است که براساس آن، پرداخت بهای کالای مورد معامله و تحویل آن در هنگام معامله و براساس دستورالعمل تسویه و پایاپای انجام می‌شود.

قرارداد سلف

قراردادی است که براساس آن، کالا با قیمت معین در زمانی مشخص در آینده تحویل گردیده و بهای آن در هنگام معامله و براساس دستورالعمل تسویه و پایاپای پرداخت می‌گردد.

 

  قرارداد نسیه

قراردادی است که براساس آن، کالا در هنگام معامله تحویل و بهای آن در تاریخ سررسید و براساس دستورالعمل تسویه و پایاپای پرداخت می‌گردد

قرارداد آتی

قراردادی است که فروشنده براساس آن متعهد می‌شود در سررسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمتی که الان تعیین می‌کنند بفروشد و در مقابل طرف دیگر قرارداد متعهد می‌شود آن کالا را با آن مشخصات خریداری کند و برای جلوگیری از امتناع طرفین از انجام قرارداد، طرفین به صورت شرط ضمن عقد متعهد می‌شوند مبلغی را به ‌عنوان وجه تضمین نزد اتاق پایاپای بگذارند و متعهد می‌شوند متناسب با تغییرات قیمت آتی، وجه تضمین را تعدیل کنند و اتاق پایاپای از طرف آنان وکالت دارد متناسب با تغییرات، بخشی از وجه تضمین هر یک از طرفین را به عنوان اباحه تصرف در اختیار دیگری قرار دهد و او حق استفاده از آن را خواهد داشت تا در سررسید با هم تسویه کنند.

 

قرارداد سلف استاندارد

قرارداد سلف استاندارد قراردادی است که براساس آن عرضه‌کننده مقدار معینی از دارایی پایه را مطابق مشخصات قرارداد سلف استاندارد در ازای بهای نقد به فروش می‌رساند تا در دورة تحویل به خریدار تسلیم نماید. خریدار می‌تواند معادل دارایی پایه خریداری شده را طی قرارداد سلف موازی استاندارد موضوع مواد 2 و 3 دستورالعمل اجرایی معاملات سلف استاندارد، به فروش رساند. قرارداد مذکور نیز در این دستورالعمل به اختصار قرارداد سلف استاندارد نامیده می‌شود.

معافیت های مالیاتی خرید/ فروش کالا

طبق ماده (6 ) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، معادل ده درصد(10%) از مالیات بر درآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورسهای کالایی پذیرفته شده و به فروش می رسد و ده درصد(10%) از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بورس های داخلی یا خارجی پذیرفته می شود و پنج درصد(5 % ) از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می شود ، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت های پذیرفته شده در این بورس ها و یا بازارها حذف نشده اند با تایید سازمان بورس و اوراق بهادار بخشوده می شود. شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بورس های داخلی یا خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می شود در صورتی که در پایان دوره مالی به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار حداقل بیست درصد (20%) سهام شناور آزاد داشته باشند معادل دو برابر معافیت های فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می شوند.

 

بر اساس تبصره 1 ماده (7) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، تمامی درآمدهای صندوق سرمایه گذاری در چهارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1384 و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آنها از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387/2/3 معاف می باشد و از بابت نقل و انتقال آنها و صدور و ابطال اوراق بهادار یاد شده مالیاتی مطالبه نخواهد شد. ( بنابر اعلام معاونت حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار از آنجا که شورایعالی بورس و اوراق بهادار ، قراردادهای آتی و اوراق سلف استاندارد را به عنوان ابزار مالی جدید مورد تصویب قرار داده و ابزارهای مالی نیز اوراق بهادار موضوع بند 24 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار هستند، به تصریح تبصره یک ماده (7) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، معاملات قراردادهای آتی و اوراق سلف استاندارد نیز از پرداخت مالیات معاف می باشد.

 

بر اساس تبصره 2 ماده (7) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، سود و کارمزد پرداختی یا تخصیصی اوراق بهادار موضوع تبصره 1 این ماده به استثنا سود سهام و سهم الشرکه شرکتها و سود گواهی های سرمایه گذاری صندوقها ، مشروط به ثبت اوراق بهادار یاد شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار جزء هزینه های قابل قبول برای تشخیص درآمد مشمول مالیات ناشر این اوراق بهادار محسوب می شود.

بر اساس ماده (17) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، خرید و فروش کالاهای پذیرفته شده در بورس های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر آن بورس ها مورد داد و ستد قرار می گیرند توسط وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی و عمومی و دستگاه های اجرایی نیاز به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آنها ندارد.

بر اساس ماده (18) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، دولت مکلف است کالای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت گذاری خارج نماید.

فرآیند تسویه و پایاپای معاملات کالا

 • اتاق پایاپای پس از دریافت گواهینامه انجام معاملات نسبت به صدور صورتحساب شامل اطلاعات قرارداد از جمله ارزش قرارداد، مالیات، کارمزدهای مصوب اعم از کارمزد‌های کارگزار، بورس، حق نظارت سازمان و سایر هزینه های مصوب اقدام مینماید.
 • اعضا اتاق پایاپای مکلفند براساس صورت حساب صادره نسبت به تسویه معاملات خود طی مهلت تسویه و براساس ضوابط این دستورالعمل، اقدام نمایند.
 • در صورتی که امور تسویه هر معامله به طور کامل توسط کارگزار خریدار انجام شده باشد، اتاق پایاپای اقدام به صدور اعلامیه تسویه وجوه آن معامله مینماید.
 • پس از صدور اعلامیه تسویه وجوه، کارگزار فروشنده حواله خرید کالا را طبق ضوابط این دستورالعمل صادر می‏نماید.
 • اتاق پایاپای پس از صدور حواله خرید کالا توسط کارگزار فروشنده، نسبت به واریز وجوه مربوط و کارمزدها به حساب ذینفعان اعم از فروشنده، بورس، شرکت، سازمان و کارگزاران طرف معامله همچنین ارایه حواله خرید کالا به کارگزار خریدار اقدام مینماید.

 

تبصره: در صورت بروز اشکالات فنی یا عملیاتی از جمله محدودیت‏های شبکه بانکی واریز وجوه موضوع این ماده حداکثر تا یک روز کاری پس از صدور حواله خرید کالا بلامانع است. اتاق پایاپای باید مستندات مربوط به اشکالات فنی یا عملیاتی را در سوابق خود نگهداری و حسب درخواست سازمان، آن را ارایه نماید. به هر ترتیب کارگزاران موظف به تسویه در مهلت های مقرر در این دستورالعمل میباشند و شرایط موضوع این تبصره صرفاً مربوط به اتاق پایاپای می‏باشد.

  روش‏های تسویه معاملات

1. تسویه نقدی: در این روش وجه قرارداد ظرف مهلت تسویه به صورت نقدی توسط کارگزار خریدار به حساب عملیاتی واریز می‏گردد و اسناد مربوطه به اتاق پایاپای ارایه می‏شود.

2. تسویه اعتباری: در این روش ظرف مهلت تسویه، سند تسویه اعتباری طبق فرمت «شرکت» به تایید فروشنده و کارگزار فروشنده رسیده و به همراه سایر مستندات لازم توسط کارگزار خریدار به اتاق پایاپای ارایه می‏شود. در سند تسویه اعتباری فروشنده به دریافت ثمن معامله اقرار می‏کند.

 

تبصره1: در تسویه معاملات به هر یک از روشهای فوق، کارمزدها، مالیاتهای متعلقه و خسارتهای تعیین شده در این دستورالعمل باید به صورت نقدی و طی مهلت های مقرر در این دستورالعمل به حساب اتاق پایاپای واریز شود.

تبصره2: در معاملاتی که به صورت اعتباری تسویه می‏شود، کارگزار خریدار کلیه کارمزدهای مصوب دو طرف معامله را جهت تسویه معامله پرداخت می‏نماید و کارگزار فروشنده مکلف است سهم فروشنده از کارمزدهای معامله مذکور را حداکثر ظرف مهلت 100 روز تقویمی از زمان تسویه به کارگزار خریدار پرداخت نماید.

تبصره3: ارایه سند تسویه اعتباری به اتاق پایاپای به منزله تایید تسویه و احراز اسناد مربوطه توسط فروشنده و همچنین کارگزاران خریدار و فروشنده می‏باشد.

موعد تسویه قراردادها

در قراردادهای نقدی و سلف حداکثر تا پایان مهلت تسویه، کارگزار خریدار باید نسبت به تسویه قرارداد اقدام نماید. تسویه قراردادهای مذکور به دو روش تسویه نقدی یا تسویه اعتباری امکان‌پذیر می‏باشد.

تبصره: روش تسویه معامله باید دراطلاعیه عرضه قید گردد. پس از انتشار اطلاعیه عرضه فقط تغییر روش تسویه اعتباری به نقدی با درخواست خریدار و پس از اعلام اتاق پایاپای امکان‌پذیر است.

 

  در قراردادهای نسیه، اسناد مالی مورد قبول جهت تسویه معامله توسط فروشنده باید در اطلاعیه عرضه قید گردد. کارگزار خریدار مکلف است حداکثر تا پایان مهلت تسویه نسبت به ارایه اسناد مورد اشاره در اطلاعیه عرضه به کارگزار فروشنده اقدام و تاییدیه فروشنده و کارگزار وی مبنی بر پذیرش تعهدات مربوط به تسویه معامله را طبق فرمت ابلاغی «شرکت» به اتاق پایاپای ارایه نماید.

تبصره: در صورتی که در معاملات نسیه و طبق اعلام فروشنده در اطلاعیه عرضه، بخشی از ثمن معامله به صورت نقدی به عنوان پیش‌پرداخت تعیین شده باشد، کارگزار خریدار مکلف است حداکثر تا پایان مهلت تسویه و هم‏زمان با ارایه اسناد موضوع این ماده، وجه پیش‌پرداخت را واریز نماید.

 

تسویه معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا از قبیل قراردادهای آتی و اختیار معامله (خرید و فروش)، قراردادهای معامله شده در رینگ صادراتی و سایر قراردادها طبق دستورالعمل‏های مربوطه که به تصویب شورا یا هیات مدیره سازمان، حسب مورد رسیده است، انجام خواهد شد.

 • در صورتی که انجام امور تسویه با تاخیر و حداکثر تا 7 روز تقویمی پس از مهلت تسویه انجام شود، کارگزار خریدار به ازای هر روز تقویمی تاخیر موظف به پرداخت 0/255 درصد ارزش معامله می‏باشد. این مبلغ باید در هنگام تسویه به صورت یکجا به حساب بستانکاران موقت شرکت و به نفع فروشنده واریز شود. پرداخت این وجه به فروشنده، از طریق کارگزار فروشنده و پس از کسر تعهدات فروشنده در مقابل اتاق پایاپای صورت می‏گیرد.

تبصره: مبنای محاسبه جرایم تاخیر موضوع این ماده، زمان و تاریخی است که اعلامیه تسویه وجوه توسط اتاق پایاپای صادر شده است.

 • چنانچه کارگزار خریدار تا پایان 7 روز تقویمی پس از مهلت تسویه امور تسویه را انجام ندهد، معامله وی منفسخ گردیده و کارگزار خریدار مکلف است 5 درصد ارزش معامله را به عنوان خسارت انفساخ به همراه سایر هزینه ‏های مصوب شامل دو سر کارمزد بورس، کارمزد کارگزار فروشنده، دو سرکارمزد تسویه و دو سر حق نظارت سازمان، پرداخت نماید. خسارت انفساخ معامله باید حداکثر یک روز کاری پس از اعلام اتاق پایاپای و به صورت یکجا به نفع فروشنده و به حساب بستانکاران موقت شرکت واریز شود. در صورت پرداخت جریمه‌های تاخیر معامله قبل از زمان انفساخ، کارگزار خریدار باید مابه ‏التفاوت خسارت انفساخ و خسارت تاخیر پرداخت شده را به حساب بستانکاران موقت پرداخت نماید. پرداخت خسارت انفساخ به فروشنده از طریق کارگزار فروشنده و پس از کسر تعهدات فروشنده در مقابل اتاق پایاپای صورت می‏گیرد.
 • پرداخت خسارت‏های ذکر شده و سایر هزینه‏ های مصوب در مواد 15 و 16 توسط کارگزار خریدار، از محل پیش پرداخت خریداران پرداخت می‏گردد. در صورت عدم دریافت پیش پرداخت از خریداران، کارگزار خریدار راسا مکلف به پرداخت خسارت‏ها و سایر هزینه‏ های مصوب در مواد مذکور می‏باشد. به هر ترتیب مسئولیت واریز وجوه یاد شده، به عهده کارگزار خریدار است.
 • بورس در دوره‌های سه ماهه نسبت به بررسی دلایل و عوامل انفساخ معاملات اقدام و براساس آن محدودیت‏هایی را برای معاملات مشتریان یا کارگزارانی که فعل یا ترک فعل آنان منجر به انفساخ معامله شده است، وضع می‏نماید. ضوابط اجرایی موضوع این ماده توسط هیات مدیره بورس تصویب می‏شود.

تحویل کالای موضوع قرارداد

تحویل کالای موضوع قراردادهای نقد، نسیه و سلف طبق زمان تحویل اعلام شده در اطلاعیه عرضه توسط کارگزار فروشنده انجام می‏گیرد. حداکثر زمان تحویل به شرح ذیل می‏باشد:

 1. در قراردادهای نقدی و نسیه، حداکثر تا سه روز کاری پس از مهلت تسویه، در صورتی که انجام امور تسویه با تاخیر صورت پذیرد، به میزان روزهای تاخیر به این مهلت اضافه می‏شود.
 2. در قراردادهای سلف با سررسید کمتر از 30 روز، حداکثر تا 5 روز تقویمی پس از سررسید تحویل
 3. در قراردادهای سلف با سررسید 30 روز و بیشتر، حداکثر تا 15 روز تقویمی پس از سررسید تحویل

در قراردادهای نقد، نسیه و سلف کارگزار فروشنده مکلف است حداکثر تا پایان روز کاری انجام امور تسویه از سوی کارگزار خریدار، نسبت به صدور حواله خرید کالا و ارایه آن به اتاق پایاپای اقدام می‏نماید.

تبصره1: کارگزار خریدار مکلف است اطلاعات لازم جهت صدور حواله خرید کالا را تا زمان انجام امور تسویه ارایه نماید. در هر صورت کارگزار فروشنده، در مهلت مقرر در این ماده، براساس اطلاعات ارایه شده توسط کارگزار خریدار، اقدام به صدور حواله خرید کالا خواهد نمود.

تبصره2: فروشنده، اختیار صدور حواله خرید کالا را براساس معاملات انجام شده در بورس، کتباً به کارگزار فروشنده تفویض می‏نماید.

 

 • وجوه معامله تا زمان صدور حواله خرید کالا توسط کارگزار فروشنده، نزد اتاق پایاپای باقی مانده و در صورت صدور حواله مذکور، به فروشنده پرداخت خواهد شد.
 • در قراردادهای نقد، نسیه و سلف در صورت عدم صدور حواله خرید کالا طی مهلت مقرر در ماده20 این دستورالعمل، قرارداد منفسخ می‏گردد و اصل وجه و خسارت‏ها و کارمزدها به شرح زیر پرداخت می‏شود:

1. در صورتی که فروشنده به هر نحو از صدور حواله خرید کالا توسط کارگزار فروشنده طی مهلت مقرر جلوگیری نماید، وی مکلف است 5 درصد ارزش معامله را به عنوان خسارت انفساخ به همراه کلیه هزینه‏های مصوب شامل دو سرکارمزد بورس، کارمزد کارگزار خریدار و فروشنده، دو سر کارمزد تسویه و دو سر حق نظارت سازمان را پرداخت نماید. در این حالت خسارت و کارمزدهای موضوع این بند از محل وثایق یا مطالبات فروشنده نزد اتاق پایاپای و در صورت عدم تکافو، از محل وثایق کارگزار فروشنده نزد اتاق پایاپای تامین می‏گردد.

2. در صورتی که عدم صدور حواله خرید کالا ناشی از فعل یا ترک فعل کارگزار فروشنده باشد، وی باید 5 درصد ارزش معامله را به عنوان خسارت انفساخ به همراه سایر هزینه‏های مصوب شامل دو سر کارمزد بورس، کارمزد کارگزار خریدار، دو سرکارمزد تسویه و دو سر حق نظارت سازمان را پرداخت نماید. خسارت انفساخ معامله باید حداکثر یک روز کاری پس از اعلام اتاق پایاپای و به صورت یکجا به نفع خریدار و به حساب بستانکاران موقت «شرکت» واریز شود.

تبصره: در صورت انفساخ معامله، اصل وجه و خسارت‏های متعلقه از طریق کارگزار خریدار و پس از کسر تعهدات وی در مقابل اتاق پایاپای به خریدار پرداخت می‏شود.

 

فروشنده مکلف است کالای معامله شده را در محدوده تلورانس تحویل مجاز، به خریدار تحویل دهد.

تبصره1: در صورتی که حجم کالای تحویل شده در محدوده تلورانس تحویل مثبت باشد، تسویه وجوه ناشی از تلورانس تحویل، قبل از تحویل آخرین محموله کالا توسط خریدار به فروشنده پرداخت می‏شود. در صورت تحویل کالا با تلورانس مثبت و عدم دریافت وجه، مسوولیت تحویل آخرین محموله با فروشنده بوده و بورس، «شرکت» و کارگزاران طرف معامله در این خصوص مسوولیتی ندارند.

تبصره2: در صورتی که حجم کالای تحویل شده در محدوده تلورانس تحویل منفی باشد، فروشنده مکلف است حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ تحویل آخرین محموله نسبت به تسویه حساب با خریدار اقدام نماید. در غیر این صورت خریدار می‏تواند حداکثر تا 22 ماه پس از تحویل آخرین محموله از طریق کارگزار خود درخواست دریافت وجه مربوطه را به اتاق پایاپای ارایه نماید. این مبلغ از محل وجوه یا وثایق فروشنده نزد اتاق پایاپای و در صورت عدم تکافو از محل وجوه یا وثایق کارگزار فروشنده پرداخت خواهد شد. پرداخت این وجه به خریدار، از طریق کارگزار خریدار و پس از کسر تعهدات وی در مقابل اتاق پایاپای صورت می‏گیرد.

در صورت عدم تحویل تمام یا بخشی از کالا طبق زمان تحویل اعلامی در اطلاعیه عرضه و شرایط مندرج در ماده 19 این دستورالعمل، خریدار می‏تواند درخواست مکتوب خود را طبق فرمت «شرکت» به همراه اسناد مثبته مبنی بر تاخیر در تحویل کالا توسط فروشنده از طریق کارگزار خریدار به اتاق پایاپای ارایه نماید و براساس آن در خواست تحویل با تاخیر یا فسخ بخش تحویل نشده قرارداد را بنماید.

تبصره: در صورت عدم ارایه درخواست مکتوب موضوع این ماده به اتاق پایاپای حداکثر تا 30 روز تقویمی پس از پایان مهلت تسویه برای قراردادهای نقدی و نسیه و پس از تاریخ سررسید قرارداد سلف، از نظر «شرکت»، تعهدات طرفین ایفا شده تلقی می‏گردد.

در صورت ارایه درخواست فسخ معامله طبق ماده 24 این دستورالعمل و احراز عدم تحویل کالا از سوی فروشنده توسط اتاق پایاپای، فروشنده مکلف است علاوه بر پرداخت اصل مبلغ مقادیر تحویل نشده قرارداد، خسارت فسخ و سایر هزینه‏های مصوب از جمله دو سر کارمزد بورس، کارمزد کارگزار خریدار و فروشنده، دو سرکارمزد تسویه و دو سر حق نظارت سازمان را پرداخت نماید. این مبلغ از محل وجوه یا وثایق فروشنده نزد اتاق پایاپای و در صورت عدم تکافو، از محل وجوه یا وثایق کارگزار فروشنده تامین خواهد شد. پرداخت این وجه به خریدار، از طریق کارگزار خریدار و پس از کسر تعهدات وی در مقابل اتاق پایاپای صورت می‏گیرد.

تبصره: خسارت فسخ موضوع این ماده عبارت از 5 درصد ارزش کالای تحویل نشده به قیمت معامله به علاوه0/25 درصد مبلغ مقادیر تحویل نشده به صورت روزشمار و به ازای روزهای بین زمان واریز وجه معامله به حساب فروشنده یا کارگزار وی تا بازپرداخت مبلغ مقادیر تحویل نشده از سوی کارگزار فروشنده می‏باشد.

در صورت ارایه درخواست تحویل با تاخیر، طبق ماده 24 این دستورالعمل و احراز عدم تحویل کالا از سوی فروشنده توسط اتاق پایاپای فروشنده مکلف است 0/25 درصد مبلغ مقادیر تحویل نشده قرارداد را بصورت روزشمار به ازای روزهای تاخیر بین پایان زمان تحویل و تاریخ تحویل کالا به عنوان خسارت تاخیر پرداخت نماید. این مبلغ از محل وجوه یا وثایق فروشنده نزد اتاق پایاپای و در صورت عدم تکافو، از محل وجوه یا وثایق کارگزار فروشنده تامین خواهد شد. پرداخت این وجه به خریدار از طریق کارگزار خریدار و پس از کسر تعهدات وی در مقابل اتاق پایاپای صورت می‏گیرد.

تبصره1: تحویل با تاخیر حداکثر تا 60 روز تقویمی پس از مهلت تسویه برای معاملات نقدی و نسیه و پس از سررسید برای معاملات سلف امکان‌پذیر است. در صورت عدم تحویل کالا توسط فروشنده، خریدار می‏تواند از طریق کارگزار خریدار درخواست فسخ معامله را تا پایان آخرین روز مهلت 600 روزه مذکور به اتاق پایاپای ارایه نماید. در این صورت معامله مطابق ماده 25 این دستورالعمل فسخ خواهد گردید و وجوه پرداخت شده جهت خسارت تاخیر به عنوان بخشی از وجوه خسارت فسخ لحاظ خواهد شد.

تبصره2: در صورت عدم ارایه درخواست فسخ به اتاق پایاپای تا پایان آخرین روز مهلت 60 روزه موضوع این ماده از نظر «شرکت»، تعهدات طرفین ایفا شده تلقی می‏گردد.

تبصره3: خسارت تاخیر موضوع این ماده تا زمان اعلام کارگزار خریدار و یا فروشنده مبنی بر تحویل کالا و احراز آن توسط اتاق پایاپای محاسبه خواهد شد. به هر ترتیب این خسارات حداکثر تا پایان مهلت 600 روزه موضوع این ماده پرداخت خواهد شد.

تبصره4: در صورت عدم تحویل تمام یا بخشی از کالا، موضوع مواد 24، 25و 26 این دستورالعمل، کارمزدهای اخذ شده به فروشنده مسترد نمی‏گردد.

درکلیه قراردادهای منعقده در بورس چنانچه خریدار نسبت به کیفیت یا کمیت کالای تحویل گرفته شده معترض باشد، می‌بایست اعتراض خود را حداکثر تا سه ماه پس از تحویل کالا به همراه مستندات مربوطه، کتباً به کارگزار و اتاق پایاپای اعلام نماید. پس از انقضای مهلت مذکور هیچگونه اعتراضی از سوی خریدار پذیرفته نمی‏شود.

مقررات عمومی تحویل و تسویه کالا

 • هرگونه شرایط اعلامی از سوی فروشنده در زمان انجام معامله از قبیل هزینه انبارداری که بر قیمت یا تصمیم خریداران تاثیرگذار است، در خصوص تحویل کالای موضوع آن معامله قابل تغییر نمی‏باشد.
 • فروشندگان موظفند حسب درخواست «شرکت»، اطلاعات و مستندات مربوط به تحویل کالای موضوع قراردادهای معامله شده در بورس را طبق فرمت مصوب هیات مدیره «شرکت»، حداکثر تا 22 روز کاری به «شرکت» و کارگزار فروشنده ارایه نمایند
 • در صورتی‏که میان خریدار و فروشنده و یا نمایندگان قانونی آن‏ها در خصوص نحوه پرداخت وجه معامله‌، تحویل کالا و یا سایر شرایط معامله توافقی خارج از شرایط اعلامی در اطلاعیه عرضه و ضوابط و مقررات مصوب بورس صورت گرفته باشد، مسوولیت ایفای تعهدات با طرفین (خریدار و فروشنده) بوده و «شرکت»، بورس و کارگزاران طرف معامله هیچگونه مسوولیتی در قبال آن نخواهد داشت. در هر صورت هرگونه توافق بر خلاف ترتیبات مقرر در این دستورالعمل فاقد اعتبار بوده، تخلف محسوب شده و مشمول مقررات انضباطی خواهد شد.

تبصره: در صورت وقوع هرگونه اختلاف در خصوص توافق مندرج در این ماده فی‏مابین طرفین، «شرکت» می‏تواند کلیه تضامین و وثایق طرفین را تا تعیین تکلیف موضوع در مراجع ذی‏صلاح، نزد خود نگهداری نماید.

 

 • اتاق پایاپای موظف به حفظ اطلاعاتی است که اعضا در اختیار اتاق قرار داده‌اند و ارایه اطلاعات مزبور صرفاً با تقاضای مراجع ذی‏صلاح قانونی انجام خواهد گرفت.
 • میزان، ماهیت و نحوه‌ی اخذ تضامین مقرر در این دستورالعمل و تغییرات بعدی آن بر حسب مصوبه هیات مدیره «شرکت» خواهد بود.
 • در صورت وقوع هر یک از موارد ذیل «شرکت» براساس ضوابط مربوط به عضویت نسبت به تعلیق عضویت اعضا تا زمان رفع دلایل تعلیق اقدام و موضوع را فوراً به بورس اطلاع می‏دهد. بورس باید از انجام معامله اشخاصی که عضویت ایشان نزد اتاق پایاپای تعلیق شده است جلوگیری نماید.

1. عدم ارایه تضامین و سپرده‌ها طبق مقررات

2. عدم ایفای تعهدات مالی اعم از مبلغ معامله، کارمزدها، جریمه‌ها و خسارات مترتبه طبق مقررات.

 

تبصره: در صورت تداوم تعلیق عضویت بیش از هفت روز تقویمی، پرونده عضو توسط «شرکت» به کمیته رسیدگی به تخلفات ارجاع می‏شود.

 • طرفین معامله هم‏زمان با ارایه درخواست خرید و فروش، اختیار اباحه تصرف در منافع حاصل از وجوه واریزی به حساب «شرکت» را به عنوان وجوه تضمین به آن شرکت می‌دهند.
 • در صورتی که عدم ایفای تعهدات هر یک از طرفین ناشی از حوادث غیرمترقبه باشد، خریدار و فروشنده یا هر دوی آن‏ها حسب مورد با حکم مرجع ذی‏صلاح مسئولیتی در خصوص تادیه مبالغ، خسارت‏ها و جریمه‌های موضوع این دستورالعمل به عهده نخواهند داشت.

دریافت کد معاملاتی(حقیقی/حقوقی/خارجی)

کلیه متقاضیان انجام معاملات در بورس کالا بایستی مدارک مورد نیاز به شرح زیر را تهیه و با مراجعه حضوری به کارگزاران دارای مجوزهای مربوطه، درخواست کتبی دریافت کد بورسی را تکمیل نمایند. در صورت تکمیل بودن مدارک، کارگزاران با ارسال مدارک بصورت سیستمی و فیزیکی به بورس کالا، طی مدت زمان حداکثر 3 روز کاری ، کد بورسی برای مشتریان را اخذ و به ایشان ارائه می نمایند.

مدارک مورد نیاز برای مشتریان حقیقی:

- تکمیل فرم درخواست کد مشتری نزد کارگزار - تصویر شناسنامه و کارت ملی که توسط کارگزار برابر با اصل شده باشد -مدارک مثبته محل اقامت و کار نظیر قبوض تلفن، برق و ... - تصویر مجوزهای فعالیت فردی نظیر کارت بازرگانی و غیره... - سایر موارد به تشخیص کمیته

مدارک مورد نیاز برای مشتریان حقوقی:

- تکمیل فرم درخواست کد مشتری نزد کارگزار - مدارک هویتی شرکت شامل: اساسنامه شرکت، روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت، آخرین روزنامه رسمی در خصوص اعضای هیات مدیره و دارندگان امضای مجاز شرکت، شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز و کلیه اعضای هیات مدیره و مدیرعامل ) موارد 1 تا 5 بایستی توسط کارگزار برابر با اصل شده باشد.( - مدارک مالی شرکت شامل: اظهارنامه مالیاتی آخرین دوره مالی، کد اقتصادی، صورت‏های مالی آخرین دوره مالی شرکت به همراه گزارش حسابرس رسمی و بازرس قانونی ( در صورت نیاز بر اساس اطلاعیه سالیانه وزارت امور اقتصادی و دارایی حسب مقدار دارایی و فروش اظهارنامه مالیاتی( - مجوزهای فعالیت شرکت - سایر موارد در صورت نیاز به تشخیص کمیته

 

  مدارک مورد نیاز برای مشتریان حقوقی خارجی:

- تکمیل فرم درخواست کد به زبان انگلیسی یا فارسی -اساسنامه شرکت -تصویر لایسنس شرکت یا سایر مجوزهای فعالیت نظیر کپی کارت بازرگانی که به تایید کنسولگری ایران در آن کشور رسیده باشد ( اصل جهت رویت بورس بایستی ارائه گردد) - تصویر پاسپورت مالک / مالکین و مدیرعامل شرکت - سایر موارد در صورت نیاز به تشخیص کمیته نکته: اگر کشور غیر انگلیسی زبان باشد، بایستی مدارک به زبان فارسی با انگلیسی ترجمه شده باشند

مدارک مورد نیاز برای مشتریان عمومی/دولتی/نظامی:

- تکمیل فرم درخواست کد مشتری نزد کارگزار - مدارک هویتی شرکت شامل اساسنامه یا مستندات تاسیس شرکت یا موسسه ، آخرین روزنامه رسمی تغییرات و مدیران و دارندگان امضای مجاز شرکت یا موسسه، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز و مدیرعامل یا رئیس شرکت یا موسسه ( این موارد بایستی توسط کارگزارا برابر با اصل گردد) - مدارک مالی شرکت شامل : اظهارنامه مالیاتی آخرین دوره مالی (در صورت وجود)، کد اقتصادی

 

نکات عمومی

 1. بورس مجاز است جهت احراز هویت مشتریان به به مراجع قانونی مراجعه و تاییدیه دریافت نمایند. بدیهی است صدور کد منوط به تایید اصالت مدارک می باشد و با خاطیان برخورد قانونی می شود.
 2. مشتری موظف است در هر زمان بنا به درخواست بورس نسبت به ارائه مدارک و مستندات مجددا اقدام نماید. در صورت عدم ارائه ، کد مشتری غیر فعال می گردد.
 3. مشتری موظف است هرگونه تغییر در مدارک و مستندات را به بورس اعلام نماید و توجه به تاریخ انقضای مدارک و بروزرسانی آن نزد بورس در تعهد مشتری می باشد.
 4. در صورتی که مشتری وکالت انجام معاملات خود را بطور رسمی به وکیل منتقل نموده باشد، برای وکیل حسب نوع شخصیت آن ( حقیقی - حقوقی) نیز بایستی مدارک بطور کامل ارائه گردد.

دریافت کد معاملاتی قرارداد های آتی کالا

فرآیند اجرایی صدور کد برای مشتریان بازار نقدی

 1. مراجعه مشتری به کارگزار دارای مجوز فعالیت در بازار مورد نظر
 2. تکمیل فرم های مربوطه و ارائه اصل و تصویر مدارک مورد نیاز توسط مشتری
 3. بررسی مدارک و مطابقت دادن و ممهور نمودن به مهر برابر با اصل توسط کارگزار
 4. ارسال کلیه اطلاعات مشتری بر اساس ضوابط به بورس کالا بصورت فیزیکی و سیستمی
 5. بررسی تکمیل بودن مدارک توسط بورس کالا
 6. تایید هویت اشخاص حقیقی/حقوقی/عمومی با استفاده از سامانه های قانونی
 7. بررسی تکراری نبودن شخصیت در بورس کالا و صدور کد مشتری
 8. ابلاغ کد توسط کارگزار به مشتری

 

فرآیند اجرایی صدور کد برای مشتریان بازار مشتقه

 1. مراجعه مشتری به کارگزار دارای مجوز فعالیت در بازار مورد نظر
 2. تکمیل فرم های مربوطه و ارائه اصل و تصویر مدارک مورد نیاز توسط مشتری
 3. بررسی مدارک و مطابقت دادن و ممهور نمودن به مهر برابر با اصل توسط کارگزار
 4. ارسال کلیه اطلاعات مشتری بر اساس ضوابط به بورس کالا بصورت فیزیک و سیستمی
 5. بررسی تکمیل بودن مدارک توسط بورس کالا
 6. تایید هویت اشخاص حقیقی/حقوقی/عمومی با استفاده از سامانه های قانونی
 7. بررسی تکراری نبودن شخصیت در بورس کالا و صدور کد مشتری بصورت غیر عملیاتی
 8. ارسال اطلاعات به مدیریت توسعه بازار مشتقه جهت فعال سازی حساب عملیاتی
 9. بررسی و تایید حساب در اختیار معرفی شده
 10. فعال سازی کد مشتری توسط مدیریت توسعه بازار مشتقه
 11. ابلاغ کد توسط کارگزار به مشتری

 

 

  شرایط و فرآیند اخذ کد معاملاتی بر خط قراردادهای آتی

شرایط الزامی دارنگان کد معاملاتی قراردادهای آتی جهت معامله از طریق سامانه معاملات برخط قراردادهای آتی:

1- داشتن حداقل سن 18 سال 2- داشتن حداقل دیپلم

فرآیند اخذ مجوز دسترسی به سامانه معاملات برخط قراردادهای آتی

1- مراجعه مشتری به کارگزار و تکمیل فرم" درخواست اخذ مجوز دسترسی به سامانه معاملات برخط " و ارائه مدارک هویتی و رونوشت آخرین مدرک تحصیلی 2- انجام مصاحبه شفاهی یا آزمون کتبی توسط مدیریت معاملات برخط کارگزاری جهت ارزیابی صلاحیت حرفه ای مشتری 3- عقد قرارداد استفاده از خدمات عضو جهت انجام معاملات برخط کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا بین شرکت کارگزاری و مشتری 4- صدور نام کاربری و رمز عبور جهت دسترسی به سامانه معاملات برخط قراردادهای آتی توسط کارگزار برای مشتری

 

فرآیند اجرایی صدور کد برای مشتریان خارجی

 1. مراجعه مشتری یا نماینده وی به کارگزار دارای مجوز فعالیت در بازار مورد نظر
 2. تکمیل فرم های مربوطه و ارائه اصل و تصویر مدارک مورد نیاز توسط مشتری
 3. بررسی مدارک و مطابقت دادن و ممهور نمودن به مهر برابر با اصل توسط کارگزار
 4. ارسال کلیه اطلاعات مشتری بر اساس ضوابط به بورس کالا بصورت فیزیکی و سیستمی
 5. بررسی تکمیل بودن مدارک و رویت اصل مجوز فعالیت ممهور به مهر تاییدیه سفارت ایران در کشور مشتری توسط بورس کالا
 6. اخذ شناسه فراگیر اشخاص خارجی برای مشتری بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط بورس کالا
 7. صدور کد مشتری توسط بورس و ابلاغ کد توسط کارگزار به مشتری

 

انواع سفارشات از لحاظ نوع

سفارش به قيمت باز

سفارشي است كه خريدار يا فروشنده تعيين قيمت معامله را به کارگزار خود واگذار مي کند.

 

  سفارش به قيمت محدود

سفارشي است که خريدار (فروشنده) حداکثر (حداقل قيمت) معامله را مشخص مي کند.

سفارش به قيمت مقطوع

سفارشي است که خريدار (فروشنده) قيمت معيني را براي انجام معامله مشخص مي کند.

 

فرآیند خرید قرارداد آتی کالا

بمنظور خريد يک قراردادآتي مي بايست مراحل زير را طي نمود :

 1. بورس ، شيوه هر قرارداد آتي را براي هر کالا بصورت استاندارد شده تعيين مي کند ، بطوريکه براي هر قرارداد زمان تحويل ، ميزان هر کالا ، ساير مشخصات ريز مربوط به کالا و ميزان سپرده هر قرارداد آتي از طريق بورس تعيين مي شود .
 2. خريدار ( متقاضي خريد ) بر اساس استانداردهاي تعيين شده بورس براي معامله هر فلز به شيوه قرارداد آتي ، اقدام به تکميل فرم درخواست خريد مي نمايد .
 3. خريدار و فروشنده با توجه به زمان موعد تحويل کالا بر نرخ قيمت رقابت مينمايند. ( به عنوان مثال قرارداد تحويل 10 تن مس کاتد شرکت ملي مس با خلوص 99 درصد جهت تحويل در ماه شهريور84 )
 4. پس از توافق خريدار و فروشنده برروي نرخ قيمت براي هرفلز در قراردادآتي طرفين مبلغي به عنوان سپرده قرارداد آتي ( معمولا 5 درصد ) بمنظور حسن انجام قرارداد در وجه اتاق پاياپاي واريز مي نمايند .

 

5- هزينه کارگزاران و عوارض بورس نيز به همراه سپرده قرارداد آتي به حساب اتاق پاياپاي واريز مي شود . اتاق پس از کسر سهم بورس ، کارمزد کارگزاران را به حساب آنها واريز مينمايد. سپرده پرداختي از سوي خريدار به نام وي ثبت مي شود . يا : در هنگام واريز سپرده ابتدا ، خريدار چکي را معادل مبلغ سپرده مقرر صادر و به کارگزاري تسليم مي نمايد. کارگزاري وجوه سپرده را در حساب مشتري و بنام وي ثبت مي نمايد . سپس ، وجه سپرده از سوي کارگزاري به حساب اتاق تهاتر(پاياپاي ) واريز مي شود.
6 - پس از انعقاد قرارداد آتي بين خريدار و فروشنده ، خريدار مي تواند قرارداد خود را در تابلو بورس عرضه نمايد. در اين حالت رقابت بر روي تابلو بورس بر اساس قيمت فروش پيشنهادي صورت ميگيرد . پس از خريد قرارداد آتي توسط خريدار جديد مسئوليت تحويل کالا به خريدار جديد منتقل مي گردد.

 

8- تحويل کالا :

 1. آخرين روز در رابطه با يک قرار داد آتي از سوي بورس تعيين خواهد شد .
 2. صدور در خواست تحويل کالا از سوي دارنده قرارداد آتي به کارگزار خود
 3. کارگزار درخواست را به اتاق پاياپاي و کارگزار فروشنده منتقل مي نمايد.
 4. کارگزار فروشنده تحويل کالا را به اطلاع فروشنده قرارداد آتي مي رساند .
 5. کارگزار فروشنده تحويل کالا را به اطلاع فروشنده قرارداد آتي مي رساند .
 6. فروشنده از طريق پرداخت بصورت وجه نقد معادل کالاي خريداري شده يا تحويل کالا ، تسويه قرارداد را به اطلاع کارگزار خود مي رساند.

 

نحوه انجام معاملات در بورس کالا

مدت زمان انجام معاملات در رینگ معاملات بورس كالا (بدون لحاظ زمان توقف) سه دقيقه است كه به شرح زير صورت مي گيرد:

 • زمان سبز (یک دقيقه) در این زمان دستورات خرید و فروشی که قبل از تالار و در زمان اعلام شده در سیستم ثبت شده است، در سیستم به نمایش در می آید. در این زمان کارگزار خریدار مجاز به تغییر قیمت (افزایش یا کاهش)، کاهش تناژ و یا حذف سفارش می باشد.
 • زمان زرد (یک دقیقه) پس از اتمام زمان سبز، زمان زرد شروع مي شود كه اصطلاحا" به زمان حراج معروف است. در طي زمان حراج قيمت قابل تغيير است، بدين ترتيب که فروشنده فقط مجاز به کاهش قيمت پيشنهادي خود بوده و خريدار مي تواند قيمت بالاتري را (حداکثر تا سقف پیشنهادی فروشنده) پيشنهاد دهد. با توجه به شرايط بازار و درخواست ناظر تالار و تا میزان حداکثر افزایش عرضه اعلامی در اطلاعیه عرضه و ثبت شده در سیستم، امكان افزايش عرضه از طرف كارگزار فروشنده در 20 ثانیه ابتدایی اين زمان وجود دارد. در اين مرحله كارگزار خريدار مي تواند قيمت پيشنهادي را بپذيرد و يا قيمت پايين تري (سقف قیمت خرید مورد نظر) را پيشنهاد بدهد؛ همچنین کارگزار خریدار می تواند تا قبل از قبول قیمت فروشنده تقاضای خود را کاهش دهد. در صورت عدم کشف نرخ در زمان زرد، این زمان قابلیت تمدید تا دو دوره دیگر به پیشنهاد کارگزار خریدار یا فروشنده به منظور تغییر قیمت از سوی طرفین و کشف نرخ را دارد.

 

   زمان قرمز (يك دقيقه) (زمان رقابت یا زمان حراج) اگر مقدار تقاضايی که سقف قیمت پیشنهادی فروشنده را پذیرفته، بيش از مقدار عرضه باشد معاملات وارد زمان رقابت مي شود و در اين زمان كارگزار خریدار مي تواند قيمتي بالاتر از قيمت فروشنده پيشنهاد نمايد و اجازه کاهش یا افزایش حجم تقاضای خود را ندارد و بديهي است پس از اتمام اين زمان، سيستم دستورات خريد و فروش را بر اساس بالاترين قيمت ها مرتب نموده و آنها را با هم تطابق مي دهد. اولويت خريد با قيمتهاي بالاتر و زمان ثبت زودتر است. در صورتي که قيمت خريد بيشتر يا مساوي با قيمت فروش باشد، معامله صورت گرفته و پس از تاييد ناظر، گواهينامه معاملات براي طرفين صادر مي شود.

 

 • اگر كالايي وارد مرحله رقابت نشود و کارگزار خریدار قیمت پیشنهادی فروشنده را بپذیرد در همان مرحله زرد تطابق انجام شده و گواهي خريد پس از تاييد ناظر تالار صادر مي شود.
 • محصولاتی از قبیل انواع قیر، انواع محصولات کشاورزی، لوبکات، آمونیاک و غیره از طریق سیسم چند کالایی مورد معامله قرارمی گیرند.

 

کارمزد خرید/ فروش / درج و پذیرش / جرائم

در حال حاضر کارمزد معاملات در بورس کالای ایران به این شرح است:

کارمزدهای خریدار کالا برای هر قرارداد خرید (بجز کالاهای کشاورزی و معاملات مشتقه)

 • کارمزد کارگزار: 0.0018 تا سقف 10 میلیون تومان
 • کارمزد شرکت بورس کالای ایران: 0.0005 تا سقف 10 میلیون تومان
 • کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار: 0.00032 تا سقف 8 میلیون تومان
 • جمع کل کارمزد خریدار: 0.00262 تا سقف 28 میلیون تومان

کارمزدهای خریدار کالا برای هر قرارداد خرید کالاهای رینگ کشاورزی

 • کارمزد کارگزار: 0.00225 تا سقف 10 میلیون تومان
 • کارمزد شرکت بورس کالای ایران: 0.0005 تا سقف 10 میلیون تومان
 • کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار: 0.00032 تا سقف 8 میلیون تومان
 • جمع کل کارمزد خریدار: 0.00307 تا سقف 28 میلیون تومان

 

  کارمزدهای فروشنده کالا برای هر قرارداد فروش (بجز کالاهای کشاورزی و معاملات مشتقه)

 • کارمزد کارگزار: 0.0018 تا سقف 10 میلیون تومان
 • کارمزد شرکت بورس کالای ایران: 0.0005 تا سقف 10 میلیون تومان
 • کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار: 0.00048 تا سقف 12 میلیون تومان
 • جمع کل کارمزد: 0.00278 تا سقف 32 میلیون تومان

 

کارمزدهای فروشنده کالا برای هر قرارداد فروش کالاهای رینگ کشاورزی

 • کارمزد کارگزار: 0.00225 تا سقف 10 میلیون تومان
 • کارمزد شرکت بورس کالای ایران: = 0.0005 تا سقف 10 میلیون تومان
 • کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار: 0.00048 تا سقف 12 میلیون تومان
 • جمع کل کارمزد: 0.00323 تا سقف 32 میلیون تومان

 

حق پذیرش کالاهای فلزی و پتروشیمی در بورس کالا

حق پذیرش بورس کالای ایران برای هر کالا 0.00007 برابر ارزش برآوردی کل معاملات سالانه تا سقف 50 میلیون تومان (کالاهای کشاورزی از حق پذیرش کالا معاف می باشند).

حق درج کالا بر روی تابلو بورس کالای ایران

عرضه کنندگان کالا 0.0002 برابر ارزش معاملات یک سال و حداکثر تا سقف 15 میلیون تومان به عنوان حق درج کالا به بورس کالای ایران می پردازند. (عرضه کنندگان کالاهای کشاورزی از پرداخت حق درج معاف می باشند).

جرایم

 • جریمه تاخیر در پرداخت وجه خرید کالا و عدم تسویه در مهلت قانونی
  جریمه هر روز تاخیر در واریز وجه به حساب پایاپای بورس کالای ایران و عدم تسویه حساب روزانه 0.0025 ارزش کل قرارداد است که خریدار ملزم به پرداخت آن به فروشنده کالاست. (لازم به ذکر است که خریدار کالاهای نقدی در رینگ داخلی ملزم است قبل از پایان ساعت 12 ظهر روز سوم کاری پس از خرید، از طریق کارگزار خود نزد اتاق پایاپای بورس کالای ایران تسویه حساب نموده باشد. برای اطلاع از مهلت قانونی تسویه حساب معاملات رینگ صادراتی به سایت www.ime.co.ir مراجعه نمایید.)
 • جریمه ابطال قرارداد
  هر قرارداد خرید در صورت عدم تسویه تا 5 روز کاری و 7 روز تقویمی از اتمام مهلت قانونی تسویه ابطال شده و خریدار موظف به پرداخت 0.05 برابر ارزش کل قرارداد به اضافه دو سر کارمزد خریدار و فروشنده به حساب پایاپای بورس است.

اصطلاحات و واژه ها

اتاق پایاپای: واحد سازمانی از «شرکت» است که وظیفه تسویه و پایاپای کردن قراردادهای معامله شده در بورس را بر عهده دارد.

اطلاعیه عرضه: سندی است که بورس براساس اطلاعات دریافتی عرضه از کارگزار فروشنده، تنظیم و از طریق سایت رسمی خود و سامانه معاملاتی به عموم و کارگزاران اطلاع‌رسانی می‏نماید.

اعضا اتاق پایاپای: کارگزار، کارگزار/معامله‏گر و هر شخص حقوقی دیگری است که تحت این عنوان مطابق دستورالعمل پذیرش اعضا در اتاق پایاپای، به عنوان عضو اتاق پایاپای پذیرفته شده است.

اعلامیه تسویه وجوه: سندی است که پس از تسویه معامله توسط اتاق پایاپای صادر و به کارگزار خریدار و فروشنده ارایه می‏شود.

امور تسویه: عبارت است از واریز وجه قرارداد در تسویه نقدی، ارایه اسناد در تسویه اعتباری و معاملات نسیه طبق فرمت «شرکت» و همچنین واریز کارمزدهای مربوطه طبق مقررات.

انفساخ: عبارت است از انحلال قهری قرارداد به گونه‌ای که قرارداد فاقد هرگونه آثاری می‏گردد. بورس: شرکت بورس کالای ایران (سهامی عام) است.

 

 تسویه و پایاپای: فرآیندی است که طی آن حقوق و تعهدات طرفین معامله محاسبه و به ترتیبی که در این دستورالعمل ذکر شده وجوه حاصل از معامله تسویه و اسناد مربوطه مبادله می‏گردد.

تضمین: منابع مالی و یا اسنادی است که هر عضو یا اشخاص طرف معامله به منظور تضمین انجام تعهدات خود در مقابل اتاق پایاپای، به صورت نقدی، ضمانت‌نامه بانکی (بدون قید و شرط)‌یا اوراق مشارکت تودیع می‏نمایند. ضوابط اخذ و همچنین سایر تضامین مورد قبول توسط هیات مدیره «شرکت» تعیین می‏شود.

تلورانس تحویل: عبارت است از میزان مجاز تفاوت وزن کالای تحویلی نسبت به کالای معامله شده که توسط هیات پذیرش بورس تعیین و در قالب امیدنامه منتشر می‏گردد.

حساب عملیاتی: حساب بانکی است که جهت تسویه وجوه طبق ضوابط این دستورالعمل توسط اتاق پایاپای مورد استفاده قرار می‏گیرد.

حساب بستانکاران موقت: حسابی است که جهت واریز خسارت ناشی از فسخ یا انفساخ معامله و همچنین انجام امور تسویه و تحویل با تاخیر طبق ضوابط این دستورالعمل توسط اتاق پایاپای مورد استفاده قرار می‏گیرد.

حواله خرید کالا: سندی است که توسط کارگزار فروشنده طبق فرمت «شرکت»، به نام خریدار صادر می‏شود و خریدار می‏تواند با ارایه آن به فروشنده، کالای خریداری شده را تحویل گیرد.

زمان تحویل: مدت زمانی است که در آن، کالای موضوع قرارداد طبق زمان‌های تعیین شده در اطلاعیه عرضه و مهلت‏های مقرر در این دستورالعمل تحویل داده می‏شود.

مهلت تسویه: مهلت تسویه سه روز کاری بعد از روز انجام معامله می‏باشد. زمان‏بندی انجام امور تسویه طی مهلت تسویه براساس مصوبه هیات مدیره «شرکت» تعیین می‏گردد.

 

سازمان: سازمان بورس و اوراق بهادار است.

سقف اعتباری: حداکثر ارزش معاملاتی است که متناسب با تضامین ارایه شده برای هر عضو اتاق پایاپای، توسط هیات مدیره «شرکت» تعیین و ابلاغ می‏شود.

حوادث غیرمترقبه (فورس ماژور): حوادثی است خارجی، غیرقابل اجتناب و غیرقابل پیش‌بینی که در نتیجه وقوع آن متعهد اعم از خریدار و فروشنده قادر به انجام تعهد خود نباشد.

شرکت: شرکتی است که وظیفه تسویه و پایاپای معاملات انجام شده در بورس کالای ایران را بر عهده دارد.

صورت وضعیت حساب: گزارشی از وضعیت حساب معاملات هر عضو اتاق پایاپای است که طبق ضوابط این دستورالعمل توسط اتاق پایاپای به تفکیک هر عضو صادر و به وی اعلام می‏شود.

گواهینامه انجام معامله: : سندی است که پس از قطعی شدن معامله، توسط بورس صادر و برای اتاق پایاپای ارسال می‏گردد.

وجوه تضمین: منابع مالی است که از محل پرداخت‌های اعضا اتاق پایاپای یا ضمانت نامه‌های بانکی ایشان توسط «شرکت» تامین شده و نحوه اداره آن طبق ضوابطی است که به پیشنهاد « شرکت» به تصویب هیات مدیره سازمان خواهد رسید.

آشنایی با بورس انرژی و بازار های برق

آشنایی با بورس انرژی و بازار های برق

از آنجا که یکی از بهترین و شفاف‌ترین مکانیزم‌های قیمت گذاری محصولات، عرضه آنها در بورس می‌باشد، در اوایل دهه 80 ایده تاسیس بورسی برای انجام معاملات نفت طی فرآیندی مشترک میان وزارتخانه های نفت و اقتصاد شکل گرفت. در فاز نخست برای محقق شدن این ایده در اواخر بهمن 1386 مبادلات فرآورده های نفت و پتروشیمی در بازار سرمایه آغاز گردید.

از سویی با وجود زیرساخت‌های موجود در صنعت برق کشور که آن را از کشورهای منطقه متمایز می‌سازد، همزمان با فعالیت‌ها در راستای شکل گیری بورس نفت، لزوم راه اندازی بورس برق در ادامه توسعه بازار برق کشور احساس شد. در خرداد 87 شورای عالی بورس موافقت اصولی خود را با تاسیس بورس برق اعلام نمود. در این بین تشکیل بازاری منسجم برای در بر گیری همه کالاهای از جنس انرژی و تشکیل بورسی جامع و واحد برای معاملات انواع حامل‌های انرژی پیشنهاد شد.

تلاش‌ها برای ورود نفت و سایر حامل‌های انرژی به بازار سرمایه و تعیین قیمت این محصولات در بورس ، اوایل سال 1390 شکل دیگری یافت. در این سال شورای عالی بورس تصمیم گرفت بورسی را با محوریت حامل‌های انرژی شکل دهد.

شورای عالی بورس و اوراق بهادار در جلسه 1390/03/30 با تجمیع درخواست‌های جداگانه برای راه اندازی بورس نفت و برق به راه اندازی بورس انرژی رای داد. بر این اساس بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور جهت عرضه محصولات نفت و مشتقات نفتی ، برق، گاز طبیعی ، زغال سنگ ، حق آلودگی و سایر حامل‌های انرژی شکل گرفت.

متعاقب صدور مجوز فعالیت بورس انرژی و برای تعیین گروه‌های سهامداری این بورس، سازمان بورس و اوراق بهادار، فراخوانی را در تاریخ 1390/04/05 جهت مشارکت نهادهای مالی و فعالان صنعت نفت ، گاز و فراورده های نفتی، برق و با قید ترکیب 60 درصد نهادهای مالی ، 20 درصد فعالان صنعت برق و نفت و 20 درصد عموم مردم و سقف 5/2 درصد برای هر متقاضی منتشر نمود.

 

انواع بازارهای بورس انرژی

بورس انرژی دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی می‌باشد. بازار فیزیکی شامل سه تابلوی برق، نفت و گاز، و تابلوی سایر حامل‌های انرژی و بازار مشتقه شامل سه تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله می‌باشد.

کالاهای قابل پذیرش در بورس انرژی:

با توجه به جلسه تفکیک فرآورده های نفتی مورخ 1392/02/14 در سازمان بورس و اوراق بهادار کالاهای قابل پذیرش در بورس انرژی بدین شرح اعلام شده است:

انواع نفت سفید انواع نفت خام
انواع گازهای طبیعی نفت کوره ومازوت
انواع گازوئیل کلیه میعانات گازی
انواع بنزین انواع نفتا
هیدروژن انواع سوخت جت
انواع زغال سنگ و زغال چوب گاز مایع
کلیه حلال ها  قطران
اتانول متانول
اکستراکت آیزوفید
(Light End) انواع لایت اند انواع برش های سنگین

در مورد سایر کالاهایی که در آینده جهت پذیرش در هریک از بورسها مطرح می گردند ملاک تصمیم گیری ماهیت ذاتی کالا می باشد و در صورتی که کالا های مورد بررسی ماهیت انرژی داشته باشند در بورس انرژی معامله خواهند شد.

محصولات رینگ بین الملل

ردیف نام کالا نام عرضه کننده
1 زغال سنگ کک شو کرمان
2 حلال402 پالایش نفت بندر عباس
3 آیزوریسایکل پالایش نفت تبریز
4 آیزوفید پالایش نفت تبریز
5 نفتای سنگین پالایش نفت لاوان و پالایش نفت بندر عباس
6 اکستراکت نفت بهران
7 بنزول واحد کک سازی و پالایش قطران زرند
8 گاز بوتان صنعتی پتروشیمی بندر امام
9 گاز پروپان صنعتی پتروشیمی بندر امام
10  گاز مایع پالایش نفت شازند
11 پروپیلن پالایش نفت شازند
12 حلال 406 پالایش نفت اصفهان
13 متانول  پتروشیمی زاگرس

محصولات رینگ داخلی

ردیف نام کالا نام عرضه کننده
1 زغال سنگ کک شو کرمان
2 زغال سنگ کک شو پرورده طبس و البرز مرکزی
3 حلال400 پالایش نفت اصفهان
4 حلال402 پالایش نفت بندر عباس، اصفهان، شیراز، تبریز
5 حلال404 پالایش نفت لاوان و پالایش نفت بندر عباس
6 حلال406 پالایش نفت اصفهان
7 حلال410 پالایش نفت آبادان و اصفهان
8 آیزوریسایکل پالایش نفت تبریز، اصفهان، شیراز، بندر عباس، تهران
9 آیزوفید پالایش نفت تبریز، شیراز
10 نفتای سبک پالایش نفت تهران
11 نفتای سنگین پالایش نفت تهران
12 اکستراکت نفت بهران
13 بنزول واحد کک سازی و پالایش قطران زرند
14 گاز بوتان صنعتی پتروشیمی بندر امام
15 گاز پروپان صنعتی پتروشیمی بندر امام
16 گاز مایع صنعتی پتروشیمی بندر امام
17 پروپیلن پالایش نفت شازند
18 حلال406 پالایش نفت اصفهان
19 متانول پتروشیمی زاگرس، فن آوران، شیراز
20 برش سنگین پتروشیمی جم، بندر امام و تبریز
21 پنتان پالایش نفت کرمانشاه
22 قطران واحد کک سازی و پالایش قطران زرند
23 میعانات گازی پالایش گاز ایلام و پتروشیمی رازی
24 نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران
25 هگزان پالایش نفت کرمانشاه
26 نیتروژن مایع پتروشیمی مبین
27 سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز
28 برش7C , 9C پتروشیمی تبریز

کارمزد معاملات بورس انرژی

شرح کارمزد خرید(درصد) سقف کارمزد خرید
(م . ریال)
کارمزد فروش(درصد) سقف کارمزد فروش
(م . ریال)
شرکت بورس انرژی 0/04 100,000,000 0/04 100,000,000
شرکت سپرده گذاری مرکزی 0/025 100,000,000 0/025 100,000,0.00
شرکت مدیریت فناوری 0/015 100,000,000 0/015 100,000,000
سازمان بورس و اوراق بهادار 0/032 80,000,000 0/048 120,000,000
شرکت کارگزاری 0/15 100,000,000 0/15 100,000,000
جمع 0/262 480,000,000 0/278 520,000,000

 

کارمزد معاملات سلف موازی استاندار نفت کوره در بورس انرژی

شرح خرید فروش جمع سقف کارمزد خرید
(م . ریال)
سقف کارمزد فروش
(م . ریال)
جمع سقف کارمزد خرید و فروش
(م . ریال)
کارمزد کارگزاران 0.00063 0.00063 0.00126 12.6 12.6 25.2
کارمزد بورس 0.000096 0.000144 0.00024 2 3 5
کارمزد تسویه وتحلیل در اتاق پایاپای 0.0006 0.0006 0.0012 12 12 24
نرخ کارمزد(بورس و کارگزار) 0.001326 0.001374 0.0027 26.6 27.6 54.2

انواه قرارداد های قابل معامله در بورس انرژی

قرارداد نقدی:

قراردادی است که در بازار فیزیکی معامله می¬شود و براساس آن، پرداخت بهای کالای مورد معامله و تحویل آن در هنگام معامله و براساس دستورالعمل تسویه و پایاپای بورس انرژی (مصوب هیئت مدیره سازمان) انجام می‌شود.

قرارداد نسیه:

قراردادی است که در بازار فیزیکی معامله می¬شود و براساس آن، کالا در هنگام معامله تحویل و بهای آن در تاریخ سررسید و براساس دستورالعمل تسویه و پایاپای پرداخت می‌گردد.

 

  قرارداد سلف:

قراردادی است که در بازار فیزیکی معامله می­شود و براساس آن، کالا در زمانی مشخص در آینده تحویل گردیده و بهای آن در هنگام معامله و براساس دستورالعمل تسویه و پایاپای بورس انرژی (مصوب هیئت مدیره سازمان) پرداخت می‌گردد.

قرارداد کشف پریمیوم:

قراردادی است که در بازار فیزیکی معامله می­شود و طی آن مابه التفاوتی، مورد توافق طرفین معامله قرار می‌گیرد و طرفین متعهد می‌شوند که در زمان مشخصی در آینده (تحویل، حمل یا بارگیری) کالا را بر اساس قیمت نهایی (قیمت مبنا بعلاوۀ مابه التفاوت توافق شده) معامله نمایند. خریدار بخشی از ثمن معامله را در زمان توافق، به فروشنده پرداخت و تسویه مابقی وجه متعاقباً و بر اساس شرایطی انجام می‌شود که در زمان عقد قرارداد مشخص می‌گردد.

قرارداد سلف موازی:

قراردادی است که در بازار مشتقه معامله می¬شود و براساس آن مقدار معینی از دارایی پایه براساس مشخصات قرارداد سلف موازی استاندارد به فروش می‌رسد. وجه قرارداد مذکور باید در هنگام معامله و طبق زمانبندی تعیین شده در مشخصات قرارداد پرداخت و دارایی پایه در سررسید تحویل شود. در طول دورۀ معاملاتی قرارداد، خریداران می‌توانند به فروش قرارداد سلف موازی استاندارد به میزان خریداری شده به شخص دیگری اقدام نمایند. این دو قرارداد ازهم مستقل هستند و فروشنده به استناد گواهی سلف موازی استاندارد، خریدار را به فروشنده اولیه جهت تحویل فیزیکی حواله می‌دهد. در این حالت پذیرندۀ حواله مسئولیت مراجعه به فروشنده اولیه را پذیرفته و حق رجوع به فروشنده در معامله ثانویه را ندارد.

قرارداد آتی:

قراردادی است که در بازار مشتقه معامله می­شود و فروشنده براساس آن متعهد می‌شود در سررسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمتی که الان تعیین می‌کنند بفروشد و در مقابل طرف دیگر قرارداد متعهد می‌شود آن کالا را با آن مشخصات خریداری کند و برای جلوگیری از امتناع طرفین از انجام قرارداد، طرفین به صورت شرط ضمن عقد متعهد می‌شوند مبلغی را به ‌عنوان وجه تضمین نزد اتاق پایاپای بگذارند و متعهد می‌شوند متناسب با تغییرات قیمت آتی، وجه تضمین را تعدیل کنند و اتاق پایاپای از طرف آنان وکالت دارد متناسب با تغییرات، بخشی از وجه تضمین هر یک از طرفین را به عنوان اباحه تصرف در اختیار دیگری قرار دهد و او حق استفاده از آن را خواهد داشت تا در سررسید با هم تسویه کنند.

قرارداد اختیار معامله:

  اوراق بهاداری است که به موجب آن فروشنده اوراق متعهد می‌شود در صورت درخواست خریدار، مقدار مشخصی از دارایی  پایه را به قیمت اعمال معامله کند. خریدار اوراق می‌تواند در زمان یا زمان‌های معینی در آینده طبق قرارداد، معامله را انجام دهد. فروشندۀ اوراق اختیار معامله در قبال این تعهد، مبلغ معینی از خریدار اوراق دریافت می‌کند. برای جلوگیری از امتناع فروشنده اوراق از انجام قرارداد، فروشنده ضمن قرارداد متعهد می‌شود مبلغی را به عنوان وجه تضمین نزد کارگزار بورس یا اتاق پایاپای قرار دهد و متناسب با تغییرات قیمت اوراق اختیار معامله، آن را تعدیل کند. هر یک از خریدار و فروشنده می‌توانند در مقابل مبلغی معین، اختیار یا تعهد خود را به شخص ثالثی واگذار کنند که وی جایگزین آنها خواهد بود. اوراق اختیار معامله می‌تواند به صورت اختیار فروش یا خرید باشد.

 

انواع بازار های برق (از نوع کالا)

 1. بازار انرژی
 2. خدمات انرژی
 3. انتقال

 

بازار انرژی : بازار معاملات خود توان مصرفی به بازار انرژی موسوم است. معاملات برق در بورس انرژی همان معاملات توان ظاهری برق می‌باشد. گرچه قرار است در فازهای آینده بازار خدمات جانبی و انتقال نیز در این بورس صورت گیرد.

بازار خدمات جانبی : همان بازار توان راکتیو و خدمات رزرو و ظرفیت و سایر خدماتی که برای حفظ توان ظاهری در شبکه مورد نیاز است.

بازار انتقال : بازاریست که در آن خدمات انتقال انرژی الکتریکی مورد معامله قرار می‌گیرد.

 

  انواع بازارهای برق (از نوع زمانی)

بازار سلف: قرارداد سلف قراردادی است که در آن خریدار و فروشنده کالا برای زمان تحویل معین در آینده و مقدار مشخصی از کالا به قیمت توافقی به تفاهم می‌رسند. این نوع بازار قرار است در بورس انرژی ایران راه اندازی گردد.

 1. بازار روز بعد: در اغلب بازارهای برق برای تولید و مصرف در ساعات روز بعد برنامه ریزی می‌شود این بازار در ایران به بازار روزفروش معروف است.
 2. بازار لحظه ای: با توجه به تغییرات سمت بار و سمت تولید ایجاد تعادل در بازه‌ها زمانی کمتر از یک ساعت نیز الزامیست.

 

در بورس انرژی در فاز اول قرار است که معاملات سلف برق تحت عنوان سلف موازی استاندارد صورت گیرد و معاملات برق از سه روز جلوتر به بعد امکان پذیر است و معاملات بازار روز بعد و بازار لحظه ای فعلا در بورس انرژی مورد معامله قرار نخواهد گرفت.

مشخصات سفارش های خرید و فروش

سفارش های برق چهار نوع می باشد

 • بار پایه
 • مک باری
 • میان باری
 • پر باری

زمان بازگشایی و سررسید قراردادها:

 • روزانه: سه روز قبل
 • هفتگی: سه هفته قبل
 • ماهانه: یک ماه قبل
 • فصلی: یک فصل قبل
 • سالیانه: یکسال قبل

 

زمان سررسید تمام قراردادهای فوق، تا سه روز قبل از موعد تحویل است.

  وضعیتهای اعمال:

منظور از وضعیتهای اعمال همان اعتبار سفارش و نحوه حضور سفارش در تالار معاملاتی بورس می باشد که عبارتند از:

الف)همه یا هیچ: در این حالت چنانچه دستور به طور کامل قابل اجرا باشد، اجرا شده و در غیر این صورت در تالار معاملات باقی می‌ماند تا زمانی که قابلیت اجرا به شکل کامل را پیدا نماید به طور مثال فرض نمایید که یک تولید کننده، سفارش فروش 20 مگاوات را با شرایط همه یا هیچ در تالار بورس وارد نماید در این صورت سیستم معاملات (کلیرینگ) بورس تا زمان سررسید دستور سعی در فروش همه 20 مگاوات دارد. چنانچه دستور در این فاصله به طور کامل اجرا نشد از سیستم تالار بورس خارج می‌گردد. این نوع وضعیت اعمال از آنجایی که تولید برق تقسیم پذیر نیست کاربرد زیادی برای فروشندگان در بازار برق دارد.

ب)تمام یا بخشی: در این حالت سفارشات می‌توانند به شکل جزیی نیز با سفارشات طرف مقابل حتی با نسبت‌ها کمتری از کل سفارش اولیه نیز معامله شوند. در این حالت بخش اعمال نشده از قرارداد در تالار بورس باقی می‌ماند. این نوع سفارش کاربرد زیادی برای خریداران بازار برق دارد.

ج)پر کن یا بکش: در این حالت چنانچه تمام سفارش در یک زمان خاص انجام نشود از تالار معاملات خارج می‌شود

د)پر کن و بکش: در این حالت چنانچه تمام یا بخشی از سفارش در یک زمان خاص انجام نشود قسمت باقیمانده از تالار معاملات خارج می‌شود.

مشخصات سفارش های خرید و فروش

سفارش های برق چهار نوع می باشد

زمان سررسید تمام قراردادهای فوق، تا سه روز قبل از موعد تحویل است.

در هر بورس برقی مهمترین بخش فرآیند کشف قیمت است. کارایی و شفافیت عملیات بورس به فرآیند کشف قیمت وابسته است. این فرآیند شامل دو بخش مهم است:

1) روش فروش (Bidding Methodology)
2) فلسفه قیمت گذاری (Pricing Philosophy)

بخش اول یعنی Bidding Methodology به دو شکل انجام می‌شود:

الف)Supply Side Bidding: در این روش، قیمتها توسط عرضه کنندگان به بازار ارائه می‌شوند و بخش تقاضا، پیشنهاد قیمت نمی‌دهد. در این روش بر اساس سفارشات ارائه شده به بازار، و با توجه به تقاطع منحنی تقاضا و عرضه کل، قیمت‌ها تعادلی در بازار به دست می‌آیند که به آن MCP می‌گویند به حجم به دست آمده در این قیمت هم، حجم تعادلی بازار می‌گویند.

 ب)Double Side Bidding: در این روش مصرف کنندگان نیز اقدام به ارائه پیشنهاد قیمت همراه با حجم مورد تقاضا می‌دهند.

در مورد فلسفه قیمت گذاری هم می‌توان قیمت گذاری برای عرضه کنندگان را به دو شکل زیر تعریف نمود:

الف)قیمت گذاری مستقیم(یکنواخت): در این روش قیمت گذاری تمامی‌عرضه کنندگان، قیمت تلاقی عرضه و تقاضا را دریافت می‌کنند. یا به عبارتی همه عرضه کنندگانی که قیمت پیشنهادیشان از قیمت تسویه کننده بازار یعنی uniform)MCP) کمتر است قیمت uniform)MCP) را دریافت می‌کنند.

ب)قیمت گذاری تبعیضی: در این روش به همه عرضه کنندگانی که قیمتشان از uniform)MCP) کمتر می‌باشد بر اساس قیمت پیشنهادی خودشان پرداخت میگردد قیمت میانگین دریافتی عرضه کنندگان برابرpay as bid)MCP) خواهد بود.

استراتژی قیمت دهی در بازارهای برق

بر اساس منطق اقتصادی بازارها قیمت مناسب اقتصادی برابر قیمت uniform)MCP) در بازار عمده فروشی انرژی الکتریکی است. در این قیمت رفاه اجتماعی حداکثر است.

 

  منحنی عرضه در بازار رقابتی از حاصل جمع افقی منحنی‌ها هزینه نهایی بنگاه‌ها اقتصادی در بازار حاصل می‌شود یا به عبارتی قیمت دهی کالاها بر اساس هزینه متوسط متغیر و نهایی به همراه اضافه کردن در صد سود صورت می‌گیرد.

AC: هزینه متوسط کل
AVC: هزینه متوسط متغیر
AFC: هزینه متوسط ثابت
MC: هزینه نهایی تولید

منحنی عرضه پیشنهادی هر نیروگاه برق در یک بازار رقابتی اقتصادی همان منحنی هزینه نهایی MC می باشد و حداقل قیمت پیشنهادی نیروگاه باید برابر کمینه (min) منحنی هزینه متوسط متغیر می باشد (ناحیه سبز رنگ شکل بالا).

 

از آنجایی که نیروگاه‌ها تولید برق از لحاظ منحنی‌ها هزینه نهایی و متغیر در شرایط یکسانی به سر نمی‌برند (نیروگاه‌ها بخار و سیکل ترکیبی از منحنی‌ها هزینه متغیر و نهایی کمتری نسبت به نیروگاه‌ها گازی برخوردارند). لذا قیمت دهی نیروگاه ها بر اساس منحنی هزینه نهایی(ناحیه سبز رنگ) در بازار قیمت گذاری یکنواخت منجر به دریافت قیمت (MCP(uniform خواهد شد ولی در بازار قیمت گذاری تبعیضی این روش قیمت دهی برای نیروگاه ها، به طور میانگین منجر به دریافت pay as bid)MCP) خواهد شد.

روش قیمت دهی نیروگاه ها در بازار قیمت گذاری تبعیضی اگر بر اساس تخمین و پیشبینی uniform)MCP) و نه بر اساس منحنی هزینه نهایی،صورت گیرد آنگاه قیمت متوسط دریافتی به سمت uniform)MCP) همگرا خواهد شد.

اصول اقتصادی پیشنهاد قیمت در بورس انرژی

شرکت‌های برق منطقه ای و نیروگاه ها به عنوان فروشنده این کالا در بورس انرژی باید توجه کنند که قیمت گذاری مناسبی برای فروش داشته باشند.

از آنجایی که این شرکت‌ها می‌توانند برق خود رابه صورت سلف در بورس انرژی به فروش رسانند و یا در بازار روزفروش از طریق مدیریت شبکه برق، برق تولیدی خود را بفروشند. لذا باید توجه کنند هنگام فروش در بورس انرژی با قیمت جایگزین که همان قیمت فروش به مدیریت شبکه می‌باشد روبرو هستند. البته این قیمت باید عاری از هرگونه هزینه انتقال و یا اتلاف باشد که برابر با قيمت فروش خالص به مدیریت شبکه می‌باشد.

  از آنجا که فروش در بورس انرژی به صورت سلف انجام می شود و شرکت‌های برق منطقه ای مبلغ نقد برای فروش این کالا دریافت می‌نمایند لذا این مبلغ دارای هزینه فرصت می‌باشد که بر اساس تعداد روزهای سلف و نرخ هزینه فرصت (r) محاسبه می‌گردد نکته ای که می‌باید به آن توجه داشت این است که نرخ هزینه فرصت هر عددی می‌تواند باشد ولی باید از نرخ بهره بانکی بزرگتر باشد. (چون اگر پول فروش برق در حساب بانکی بماند نرخ بهره بانکی به آن تعلق می‌گیرد).

 

نرخ هزینه فرصت در واقع بهترین نرخ بازدهی پول فروش برق برای شرکت می‌باشد که باید برابر یا بزرگتر از نرخ بهره باتکی باشد. از طرفی باید توجه داشت که فروش برق در بازار روزفروش به مدیریت شبکه برق مصادف با دریافت پول نقد در همان روز نیست بلکه مدت زمان متوسطی (b) طول می‌کشد تا پول معامله توسط تولید کننده‌ها برق دریافت گردد.

فرمول پایین فرمول تعیین حداقل قیمت فروش است و قیمت معامله حتما بایدبزرگتر مساوی این قیمت باشد.

فرآیند دریافت کد معاملات

 • دریافت کد معاملاتی در بورس انرژی
 • مشتریان بورس انرژی اعم از خریداران و فروشندگان موظفند که قبل از انجام معاملات در بورس اقدام به اخذ کد نمایند. لذا فرآیند انجام کار به این صورت می‌باشد:
 • مدارک لازم جهت صدور کد معاملاتی در بورس انرژی

 

تکمیل فرم های زیر

 1. فرم احراز هویت مشتریان حقوقی
 2. فرم درخواست کد مشتریان حقوقي
 3. بیانیه ریسک (این فرم تنها مخصوص مشتریان فعال در بازار مشتقه می باشد که در حال حاضر تنها فعالان بازار برق بورس انرژی می بایست این فرم را تکمیل نمایند)

به همراه فرم های تکمیل شده فوق، متقاضیان می بایست مستندات زیر را به همراه فرم های تکمیل شده برای کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران ارسال فرمایند:

- اطلاعات در خصوص اساسنامه، شناسه ملی، شرکتنامه، آگهی روزنامة رسمی درخصوص تأسیس وآخرین تغییرات آن، آگهی آخرین تغییرات مدیران وصاحبان امضای مجاز، ترکیب سهامداران، مالکان یا شرکاء بالای ده درصد، مؤسسان، اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل، بازرسان، حسابرسان ونشانی اقامتگاه آنان؛.

- اصل (یا کپی برابر با اصل) مدرک شناسایی صاحبان امضای مجاز و اعضای هیأت مدیره شامل شناسنامه وکارت ملی وکپی مصدق تمامی صفحات مدارک مذکور

 

پس از دریافت کد معاملاتی مشتریان می‌توانند اقدام به معامله نمایند. برای معاملات، مشتریان موظفند قبل از شروع تالارهای بورس انرژی سفارش خرید خود را به کارگزار ارسال نمایند

مدیر عامل:علی رستگار مقدم اعتمادی
آدرس:تهران-خیابان مطهری-خیابان کوه نور-کوچه دوم-پلاک 16-طبقه اول
تلفن:3-88541552
 
مدیر عامل:محمد روحی
آدرس:ونک - خیابان سئول - کوچه پنجم شرقی - پلاک 5
تلفن:7-88383563
 
مدیر عامل:محمد روحی
آدرس:خیابان حافظ جنوبی - کوچه سام - پلاک 12 - طبقه دوم غربی
تلفن:66705889
 
مدیر عامل:شهرزاد رفعت پناه
آدرس:تهران - خیابان ظفر - بین خیابانهای نسا و اطلسی - پلاك 70 - طبقه اول
تلفن:8-22903707
 
مدیر عامل:حسن یارجانی
آدرس:تهران , میدان آرژانتین , خیابان بهاران , کوچه ٢٣ , پلاک ١ , واحد١
تلفن:88710357
 
مدیر عامل:مهدی حیدرزاده
آدرس:تهران خیابان شریعتی – نبش خیابان هویزه -پلاک 826 – طبقه دوم – واحد 4
تلفن:88735142, 88735680, 88736196, 88735761
 
مدیر عامل:سید محمد حسینی عبداللهی
آدرس:تهران خیابان حافظ بالاتر از خیابان انقلاب روبروی دانشگاه امیر کبیر کوچه شیرین پلاک 34 طبقه 1
تلفن:91-88939890, 88809271
 
مدیر عامل:غلامحسن آرمات
آدرس:خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) -کوچه بیست و پنجم -پلاک 8 طبقه دوم
تلفن:88714821, 88715063
 
مدیر عامل:غلامحسن آرمات
آدرس:اصفهان ،خیابان محتشم کاشانی،کوچه بیژن،پلاک90
تلفن:03116615973, 12-03116414710
 
مدیر عامل:صادق عجمی
آدرس:تهران خیابان خالداسلامبولی(وزراء)،کوچه23،پلاک1جدید- ساختمان کارگزاران -طبقه همکف واحد3
تلفن:88706570, 12-03116414710
 
مدیر عامل:محمدبختیار نصرآبادی
آدرس:تهران، خيابان میرداماد،جنب ایستگاه مترو، برج رز طبقه سوم واحد311،312
تلفن:4-88323530
 
مدیر عامل:مصطفی رضایی
آدرس:تهران شهرک غرب میدان صنعت بلوارفرحزادی،بلواردریا(جنب بانک سپه) پلاک 260 طبقه 3.
تلفن:88563984, 88563896
 
مدیر عامل:سید جلال صادقی شریف
آدرس:تهران، خ مطهری، روبروی خ شهید سرافراز، پلاک 324، طبقه 3، واحد 6
تلفن:2088345219, 88345212
 
مدیر عامل:سیمیندخت میردامادی
آدرس:خیابان گاندی جنوبی،خیابان یکم،پلاک20
تلفن:88873236, 66742085
 
مدیر عامل:تیمور ابوحمزه
آدرس:تهران - خيابان حافظ - پايين تر از سازمان بورس - كوچه شهيد كامران صالح - پلاك 50 - طبقه سوم
تلفن:66740877, 66740878, 66742085
 
مدیر عامل:ملک محمد یحیائیان
آدرس:تهران ، خیابان میرداماد ، میدان مادر ، خیابان شاه نظری ،کوچه دوم،پلاک 37، طبقه همکف
تلفن:9-22254127
 
مدیر عامل:سیدعلی محمودی
آدرس:تهران، خيابان مطهري، نرسيده به سهروردي، نبش سنندج، پلاک 108، طبقه دوم.
تلفن:88318884
 
مدیر عامل:نادر جزایری
آدرس:اصفهان، خیابان میر خیابان مصلی نبش کاخ سعادت آباد مجتمع اداری پارسیان طبقه اول واحدهای ۱۵-۱۶
تلفن:90-03116612889
 
مدیر عامل:محمید علیخانی
آدرس:تهران، خیابان کریمخان نرسیده به میدان هفت تیر جنب بانک انصار ساختمان 46طبقه 10 واحد 19
تلفن:66731087
 
مدیر عامل:سرپرست-نیما ملائی
آدرس:تهران - خیابان طالقانی - خیابان بندر انزلی - تقاطع رودسر - پلاک 67 - ساختمان میلاد - طبقه سوم- واحد پنجم و ششم.
تلفن:88801972, 88801979, 88949745, 88916625
 
مدیر عامل:امیر حسین فرجادمنش
آدرس:خيابان طالقانی - بعد از وليعصر- نبش خیابان انزلی پلاک 351 ساختمان شرکت بورس کالای ایران واحد 512.
تلفن:81-88383576
 
مدیر عامل:سیروس رحمانی
آدرس:تهران - خیابان حافظ - بالاتر از ساختمان شرکت بورس و اوراق بهادار تهران - پلاک 279 - طبقه دوم - واحد 2
تلفن:66741864, 66741865
 
مدیر عامل:داود معمارزاده
آدرس:تهران - خ جمهوری - بعد از سی تیر - کوچه نوبهار - ساختمان طوبی - طبقه 6
تلفن:66724995, 66732888, 66701411
 
مدیر عامل:حسین قلیپور
آدرس:تهران-بلوار آفریقا- بن بست نور- پلاک 6- طبقه اول
تلفن:7-88198501
 
مدیر عامل:بهنام چاووشی
آدرس:تهران، خ قائم مقام فراهانی، کوچه میرزاحسنی، پ 11، ط پنجم
تلفن:88106106
 
مدیر عامل:فرزام ابوعلی
آدرس:تهران - خیابان ولیعصر-بالاترازنیایش -خیابان شهید حسین عاطفی پلاک 100طبقه 7 شمالی
تلفن:22012620, 22012763
 
مدیر عامل:مصطفي حقيقي مهمانداری
آدرس:تهران،خیابان ولیعصر،بالاتر از سه راه بهشتی،بعد از کوچه نادر،پلاک ٢١١٣
تلفن:88553030, 85510
 
مدیر عامل:پویان دارابی
آدرس:تهران - خیابان ملاصدرا - خیابان شیراز جنوبی - ابتدای گرمسار شرقی - پلاک 38 - طبقه پنجم
تلفن:2-88215800, 8-88614405
 
مدیر عامل:حمیدرضا دانش کاظمی
آدرس:تهران - میدان ونک، خیابان ونک، ساختمان اداری نوآور، پلاک52، طبقه اول، شماره117
تلفن:66710285, 66716285 , 66742071
 
مدیر عامل:عبدالله سالم
آدرس:تهران-حیابان ملاصدرا-خیابان شیخ بهایی جنوبی-جنب مسجد بقیـه ا...شماره22-ساختمان آراد
تلفن:42718000
 
مدیر عامل:علی اصغرزاده صادق
آدرس:خیابان مطهری، بعد از بزرگراه مدرس، پلاک١٩٣ ،طبقه سوم، واحد غربی
تلفن:4-88544260
 
مدیر عامل:حسن رضایی پور
آدرس:تهران - خیابان ولیعصر بالاتر از پارک ملت کوچه پروین پلاک 48 طبقه 3
تلفن:16-88228411, 66988211
 
مدیر عامل:محمدرضا سرافراز یزدی
آدرس:تهران - بلوار آفریقا - بن بست پیروز شرقی - پلاک 13
تلفن:31-88674421
 
مدیر عامل:عبدالرحیم رستمکلایی
آدرس:خیابان ولیعصر ، خیابان بزرگمهر، پلاک 16، طبقه اول، واحد 101
تلفن:61914000
 
مدیر عامل:ناصرآقاجانی
آدرس:تهران، میدان آرژانتین، ابتدای احمد قصیر، پلاک 49، طبقات سوم و چهارم
تلفن:82446
 
مدیر عامل:محسن عباسلو
آدرس:کرمان، خیابان هزار و یکشب، ،بین کوچه 7 و 9 ،ساختمان مهسا، طبقه 2،واحد 5
تلفن:88203311, 88533832
 
مدیر عامل:حسین ایزدی
آدرس:خیابان شهید مطهری - بعد از خیابان سرافراز- روبروی ساختمان ارگ جدید بم - پ235 - واحد4
تلفن:66728080-1
 
مدیر عامل:محسن شهیدی
آدرس:خیابان ولی عصر (عج)، بالاتر از میرداماد، خیابان قبادیان، پلاک 49.
تلفن:88659635, 88659634
 
مدیر عامل:مرتضی شریفیان
آدرس:خیابان خالد اسلامبولی(وزراء)-خیابان سوم- پلاک 28 طبقه 5 واحد 13
تلفن:66726227, 66726505, 66726040
 
مدیر عامل:علیرضا رعیتی شوازی
آدرس:یزد-بلوارجمهوری اسلامی-نبش کوچه شرق-ساختمان آنا طبقه اول
تلفن:0351-5220458-9
 
مدیر عامل:علیرضا فهیمی
آدرس:تهران، میدان آرژانتین، خیابان عماد مغنیه (بلوار بهاران)، خیابان ۲۳، پلاک ۴
تلفن:9-66743848, 3-66743222
 
مدیر عامل:محمد عابد
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان عماد مغنیه (بلوار بهاران)، خیابان ۲۳، پلاک ۴
تلفن:88480256-9, 42392000
 
مدیر عامل:فردین آقابزرگی
آدرس: تهران، خیابان مطهری، روبروی خیابان لارستان، پلاک 327 طبقه دهم
تلفن:88721100-3
 
مدیر عامل:حسین مقدم
آدرس:تهران-خیابان ولیعصر-بالاتراز نیایش-خیابان رحیمی-پلاک4- ساختمان کارگزاری بانک تجارت-طبقه اول و دوم
تلفن:88702572
 
مدیر عامل:سيدرضا علوي
آدرس:تهران-خیابان خالد اسلامبولی (وزراء)، بلوار شهید عماد مغنیه -نبش کوچه بیست و پنجم - پلاک 8
تلفن:88306005
 
مدیر عامل:علیرضا قنبرعباسی
آدرس:تهران-خیابان آفریقا-خیابان دستگردی(ظفر) پلاک 277
تلفن:88546814-17
 
مدیر عامل:میثم کریمی
آدرس:تهران - خیابان وزرا - نبش کوچه چهاردهم - پلاک 58 - ساختمان دیبا - طبقه دوم و سوم
تلفن:28931158
 
مدیر عامل:مهدی دلبری
آدرس:تهران - شهرک غرب- بلوار دادمان- خیابان فخار مقدم - نبش بوستان دوم غربی  - پلاک 22
تلفن:88921925-26
 
مدیر عامل:حمید رضا مهرآور
آدرس:تهران، خيابان آفريقا، پايين تر از چهارراه جهان کودک، نبش کوچه 25،پلاک 29، طبقه هفتم
تلفن:88774669-71, 88648950-53
 
مدیر عامل:سید ابراهیم عنایت
آدرس:تهران - خیابان خالد اسلامبولی - نبش خیابان هشتم - پلاک 42
تلفن:88726057-8
 
مدیر عامل:حیدر سلیتی
آدرس:ميدان آرژانتين، خيابان عماد مغنيه، خيابان 23 ، مقابل سفارت استراليا، پلاک 1، طبقه 1، واحد 7
تلفن:88707107-9, 88104772
 
مدیر عامل:محمد ثریانژاد
آدرس: تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، کوچه پژوهشگاه (2)، شماره 3، طبقه سوم
تلفن:88511535
 
مدیر عامل:سیده لیلا مجیدی زاویه
آدرس:تهران - بلوار آفریقای شمالی - بلوار صبا - پلاک 8
تلفن:22655911
 
مدیر عامل:حسین خزلی خرازی
آدرس:تهران ,میدان ونک,خیابان گاندی جنوبی ,کوچه ی ١١ (علی شهاب ) ,پلاک
تلفن:88679103
 
مدیر عامل:محمد مهدی بحرالعلوم
آدرس:تهران، بلوار آفریقا، خیابان شهید کاج آبادی، پلاک 86
تلفن:75439000
 
مدیر عامل:عباس نیکچری
آدرس:تهران - خیابان خالداسلامبولی (وزراء) - خیابان هفتم پلاک 6 طبقه 2
تلفن:88106375
 
مدیر عامل:محمد حسن ابراهيمي سروعليا
آدرس:تهران، خیابان خالد اسلامبولی - انتهای خیابان چهارم - کوچه رفیع - پلاک 2
تلفن:84358
 
مدیر عامل:سید محمود حسینی پور
آدرس:تهران، میدان آرژانتین، خیابان شهید احمد قصیر، خیابان شهید احمدیان (پانزدهم)، پلاک
تلفن:88727657
 
مدیر عامل:محمود آشورزاده
آدرس:تهران، شهرک قدس (غرب)، انتهای خیابان سپهر غربی، نبش اتوبان یادگار امام (ره)، پلاک 208
تلفن:47180000
 
مدیر عامل:سرپرست -مهدی غفاری
آدرس:تهران،میدان آرژانتین، خیابان عماد مغنیه (بهاران) نبش خیابان بیست و پنجم ، پلاک 4
تلفن:8948
 
مدیر عامل:محمدرضا امیری
آدرس:تهران، خیابان مفتح شمالی پایین تر از خیابان مطهری ، کوچه شهید بخشی موقر، پلاک ١٢ طبقه اول
تلفن:88832860, 88832891
 
مدیر عامل:محمد روشن پور
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر (بخارست)،خيابان دوازدهم ، پلاک 7، طبقه یکم و دوم
تلفن:42846
 
مدیر عامل:مهدی کباری
آدرس:تهران - خیابان سید جمالا لدین اسد‌آبادی - خیابان هفتم - پلاک ۳۲ - طبقه ۱.
تلفن:83326
 
مدیر عامل:ژاک نصیری
آدرس:بلوار کشاورز - بین نادری و فلسطین - شماره 138 - طبقه دوم
تلفن:88944428, 88933898, 88933895, 88928230
 
مدیر عامل:عبداله رحیم لوی بنیس
آدرس:بلوار آفریقا، بالاتر از میرداماد خیابان تابان غربی پلاک 59
تلفن:22012883, 22012901, 22012895, 22012891
 
مدیر عامل:اسماعیل میرزایی قمی
آدرس: خيابان ميرزای شيرازی ، نرسيده به مطهری ، کوچه نوزدهم ، شماره 10
تلفن:42874000
 
مدیر عامل:مهدی میرشاه محمد
آدرس:تهران، میدان ولیعصر، روبروی سفارت عراق، ساختمان 637، طبقه دوم
تلفن:88903445
 
مدیر عامل:عاطفه حقیقی نیا
آدرس:ﺗﻬﺮﺍﻥ، سعادت آباد،میدان شهرداری، برج سرو، طبقه5،واحد5
تلفن:6-26761502
 
مدیر عامل:ساسان اله قلی
آدرس: تهران ، خيابان قائم مقام فراهاني ، جنب بيمارستان تهران كلينيك ، كوچه آزادگان ، پلاك ١٧
تلفن:86791000
 
مدیر عامل:محسن رحمتی
آدرس: تهران- خيابان گاندی- نبش خیابان 23- پلاک 73
تلفن:82428
 
مدیر عامل:سید علی هاشمی
آدرس:تهران-میدان آرژانتین-خیابان الوند-کوچه35-ساختمان پرهام-طبقه6
تلفن:88882265
 
مدیر عامل:محمدحسن شمسي
آدرس:تهران، خیابان شریعتی، نبش خیابان کلاهدوز (دولت)، برج نگین قلهک، طبقه 6، واحد 63
تلفن:22622630
 
مدیر عامل:حسنعلی بشارت احسانی
آدرس:تهران،خیابان حافظ، کوچه کامران صالح، پلاک 20، طبقه اول
تلفن:2-66729121
 
مدیر عامل:کیارش هومن
آدرس:تهران - یوسف آباد ، خیابان ابن سینا ، خیابان سیزدهم ، پلاک ١٣ ، طبقه دوم
تلفن:8556285-6
 
مدیر عامل:بهمن سیدزارع
آدرس:تهران، خیابان سئول شمالی، خیابان هفتم ، شماره 7
تلفن:88215904
 
مدیر عامل:مژده ملایی
آدرس:تهران- خیابان ولیعصر- نرسیده به سه راهی فاطمی- ساختمان اداری کامران- پلاک 1932- طبقه 2- واحد 4
تلفن:59-88917456
 
مدیر عامل:فرشید اردبیلیون جهانی
آدرس:تهران-حافظ جنوبي كوچه سام پلاك15طبقه3واحد شرقي
تلفن:55173168
 
مدیر عامل:محمد اقبال نیا
آدرس:تهران- خیابان ولیعصر - بالاتر از ظفر - نرسیده به بزرگراه نیایش - خیابان شهید بابک بهرامی - پلاک ۹
تلفن:83321000
 
مدیر عامل:محمد کفاش پنجه شاهی
آدرس:تهران-میدان ونک- خیابان گاندی جنوبی-خیابان ۲۱- پلاك۷
تلفن:42382
 
مدیر عامل:مجتبی رنجبر
آدرس:تهران- خ حافظ جنوبي ، ك شهيد كامران صالح ، ك اختر ، پ 7.
تلفن:2-66724001
 
مدیر عامل:شاهرخ بدیعی
آدرس:خیابان حافظ جنوبی - بن بست ایرانیان - ساختمان 2 - طبقه دوم
تلفن:66726011, 6723355, 66723356
 
مدیر عامل:کمال خانزاده
آدرس:تهران - شهرك غرب - انتهاي بلوار فرحزادي - جنب مجتمع اريكه ايرانيان - خيابان ارغوان غربي (حافظ) - پلاك ٤٨ - طبقه اول - واحد ١ و ٢
تلفن:27631110, 27631631
 
مدیر عامل:مهدی لاری
آدرس:تهران، سعادت آباد، خیابان علامه جنوبی، کوچه حق طلب غربی، پلاک 31، طبقه همکف، واحد 1.
تلفن:88691364, 88300824, 88319290, 88328848
 
مدیر عامل:مهدی مقدسی
آدرس:تهران، خ. گاندی، خ.۱۵، پ.
تلفن:88784215
 
مدیر عامل:امیر علی مستخدمین حسینی
آدرس:تهران- خیابان حافظ- بعد از پل دوم - کوچه کامران صالح - پلاک 20 - طبقه دوم
تلفن:8-66743087
 
مدیر عامل:نرگس افشار
آدرس:تهران ، خیابان حافظ جنوبی، روبروی شرکت بورس و اوراق بهادار، نبش کوچه سیمی، پلاک 37، طبقه دوم
تلفن:16-66731315, 61984
 
مدیر عامل:مهدی کاشی زنوزی
آدرس:تهران خیابان جمهوری , بعد از پل حافظ , کوچه نوبهار , ساختمان طوبی , طبقه 6 واحد 18
تلفن:051-37650240-4
 
مدیر عامل:شهریار شهمیری
آدرس:تهران سعادت آباد ، بالاتر از ميدان كاج ، كوچه هشتم (شهيد يعقوبي) ، پلاك ٢٧(پلاك ٣٣ سابق) ، ساختمان ABCO
تلفن:2771
 
مدیر عامل:فریده رضایی
آدرس:تهران - خیابان سی تیر - پلاک 67 - واحد 2
تلفن:66750638
 
مدیر عامل:صفر جباری
آدرس:تهران خیابان خالد اسلامبولی خیابان بیستم نبش کوچه شهید اسعدی پلاک١
تلفن:57-88481651
 
مدیر عامل:محمود گودرزی
آدرس:ميدان آرژانتين- خيابان شهید احمدقصیر(بخارست)-خيابان ششم- پلاک 34
تلفن:4-88550662
 
مدیر عامل:وحید حسن پور دبیر
آدرس:تهران - بالاتر از چهار راه ولیعصر - خیابان بزرگمهر - بعد از تقاطع فلسطین - پلاک 38
تلفن:63486000
 
مدیر عامل:علی متولی
آدرس:تهران- خیابان شریعتی- خیابان دستگردی-انتهای خیابان فریدافشار- خیابان دولتشادشرقی- نبش جام- پلاک 1 واحد 5
تلفن:6-22631662
 
مدیر عامل:رحمان بابازاده
آدرس:تهران - خیابان سید جمال الدین اسد آبادی - خیابان 11 - خیابان فراهانی پور - پلاک 12 - طبقه 2 و 3 شمالی
تلفن:6-88557274
 
مدیر عامل:محمدحسن كمال آبادي
آدرس:تهران - خیابان مطهری - خیابان میرعماد -کوچه پنجم پلاک14
تلفن:7168
 
مدیر عامل:علی یار صالحی
آدرس:میدان آرژانتین، خیابان بخارست، خیابان هفدهم (17)، پلاک بیست (20)
تلفن:8-88718406, 88701363, 88701398
 
مدیر عامل:هادی مهری
آدرس:کریمخان زند، ابتدای قائم مقام فراهانی، کوچه نگین، کوچه زیبا، پلاک ۱
تلفن:8700
 
مدیر عامل:اسمعیل فئوادیان
آدرس:تهران- خیابان حافظ- خالد اسلامبولی (وزراء)-کوچه ششم پلاک 17 -طبقه همکف
تلفن:83570
 
مدیر عامل:پیمان یادی میاندوآب
آدرس:خیابان کریم خان، خیابان حافظ، نرسیده به خیابان رودسر، نبش کوچه هورزاد، پلاک 467 ، طبقه 1 و 4، واحد 2 و 8
تلفن:88920126-7
 
مدیر عامل:محسن عینی
آدرس:تهران - آرژانتين - بلوار بيهقي - روبروي شهروند - پلاك 21
تلفن:82450, 84051000
 
مدیر عامل:فرهاد عبداله زاده
آدرس:تهران - خیابان شیخ بهایی جنوبی بین همت و ملاصدرا نبش کوچه مفتاح پلاک 31
تلفن:84450000
 

پایگاه پردازش اطلاعات مالی بازار سرمایه

شرکت مدیریت فناوری ایران
مرکز مالی ایران
رایان بورس

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت و دارایی اوراق بهادار

شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه
شرکت مدیریت دارایی مرکزی و بازار سرمایه

پایگاه اطلاع رسانی بورس کالا و انرژی

بورس کالا
بورس انرژی

 

بانک اقتصاد نوین
آدرس: تهران - بين خيابان وليعصر و آفريقا - بلوار اسفنديار - شماره 24
تلفن: 82330000 (021)
صندوق پستي: 3796-19395
كد پستي: 1968655944
پست الكترونیکی: info@enbank.ir
آدرس سایت: https://www.enbank.ir/Site.aspx
بانک انصار
آدرس: ساختمان مرکزی : تهران - خيابان پاسداران شمالی - نرسیده به صاحبقرانيه پلاک 539
تلفن: 22815280-5 (021)
صندوق پستي: 19575-497
پست الکترونیکی: info@ansarbank.net
آدرس سایت: https://www.ansarbank.com
بانک پارسیان
تلفن: 24-88362600 (021) و 84844000 (021)
مركز تماس: 81151000 (021)
دورنگار: 88362744 (021)
تلفنبانك: 84841000 (90خط)
پيام كوتاه: 300055
كد پستي: 1467793811
پست الكترونيكی: info@Parsian-bank.net
آدرس سایت: http://www.parsian-bank.ir/Portal/Home
بانک پاسارگارد
آدرس: ساختمان مرکزی- بلوار ميرداماد- شماره ۴۳۰
مدیریت امور مالی و خزانه: ۸۲۸۹۱۲۸۱ (021)
مدیریت امور طرح و برنامه: ۸۲۸۹۱۱۳۱ (021)
مدیریت روابط عمومی: ۸۲۸۹۱۱۰۱ (021)
مدیریت امور اعتبارات: ۸۲۸۹۱۲۵۱ (021)
مدیریت امورحقوقی: ۸۲۸۹۱۳۷۴ (021)
مديريت امورعمليات ارزي: ۸۲۸۹۱۲۲۱ (021)
مديريت امور توسعه و سرمايه انساني: ۸۲۸۹۱۳۴۱ (021)
مديريت امور پشتیبانی: ۸۲۸۹۱۴۱۱ (021)
مديريت امور شعب: ۸۲۸۹۱۲۰۱ (021)
اداره سهام: 9- ۸۲۸۹۱۳۰۶
پست الکترونيکي: contact@bankpasargad.com
آدرس سایت : https://www.bpi.ir
پست بانک
تلفن : 88540300 (021)
دورنگار: 88540410 (021)
ارتباطات مردمی: 88502032 (021)
پیام کوتاه: 20009604
پست الکترونيکي: info@postbank.ir
آدرس سایت: http://www.postbank.ir
بانک آینده
آدرس: تهران - خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) - خیابان شهید احمدیان (پانزدهم) - شماره یک
تلفن: ۸۵۹۳۰ (021)
دورنگار: ۸۸۷۱۲۹۲۴ (021)
پست الكترونيك: info@tatbank724.com
آدرس سایت : https://www.ba24.ir
بانک تجارت
آدرس: تهران - خیابان آیت ا... طالقانی، تقاطع خیابان استاد نجات اللهی، شماره 152
تلفن: 81041 (021)
ارتباط مردمی: 1554 (021)
صندوق پستی : 11365-3139-5416
آدرس سایت : http://www.tejaratbank.ir
بانک توسعه صادرات ایران
آدرس: ميدان آرژانتين، خيابان شهيد احمد قصير (بخارست)، نبش خيابان پانزدهم، برج توسعه
تلفن: 48- 88702134 (021)
واحد شكايات اداره نظارت و بازرسي: 88700913 (021)
ارتباط مستقيم با مديرعامل: ertebat@edbi.ir
روابط عمومی: info@edbi.ir
آدرس سایت: https://www.edbi.ir
بانک دی
آدرس: تهران- خيابان احمد قصير (بخارست)- خيابان يكم- شماره 13
تلفن: 88553935 (021) و 88553936 (021)
دورنگار: 88718017 (021)
كد پستي: 1513637613
آدرس سایت: http://day24.ir
بانک رفاه کارگران
آدرس: تهران- میدان ونک - خیابان ملاصدرا - خیابان شیراز شمالی- شماره 186
تلفن: 88042875 (021) و 88041392 (021)
دورنگار: 88049973 (021)
کدپستی: 1991756783
پست الکترونیکی: info@bankrefah.ir
آدرس سایت: http://www.refah-bank.ir/portal

بانک سامان
آدرس: ساختمان شماره 1- خيابان احمد قصير (بخارست)- خيابان يكم- شماره 13
تلفن: 88553935 (021) و 88553936 (021)
دورنگار: 88718017 (021)
كد پستي: 1513637613
تلفن: 3-88547230 (021)
دورنگار: 88547237 (021)
كد پستي: 1514646611
آدرس سایت: https://www.sb24.com
بانک سپه
تلفن گویا: 66743275 (021)
سامانه پرسش و پاسخ (صندوق صوتی) : 66743274 (021)
پیام کوتاه: 2000210
پست الکترونیکی: pbr@BankSepah.ir
آدرس سایت: http://www.banksepah.ir
بانک سرمایه
آدرس: تهران- خيابان شهيد سپهبد قرني- نبش خيابان اراك- پلاك 34
تلفن: 84245245 (021)
تلفنخانه: 84245245 (021)
صندوق پستي: 6415-19395
آدرس سایت: http://www.sbank.ir
بانک سینا
آدرس: تهران- خيابان استاد مطهري- شماره 187
تلفن: 6- 88532434 (021)
كد پستي: 1587998411
آدرس سایت: https://www.sinabank.ir
بانک شهر
آدرس: خيابان سپهبد قرني- بالاتر از بيمارستان آپادانا- نبش كوچه خسرو- طبقه اول
تلفن: 83364000 (021)
صندوق پستی: 771-18735
آدرس سایت: http://shahr-bank.ir
بانک صادرات
آدرس: خ سميه بين خيابانهاي شهيد مفتح و بهار - برج سپهر
تلفن امور استان تهران: 20- 88307819 (021)
تلفن ریاست روابط عمومی: 88836756 (021)
پست الکترونیکی: info@bsi.ir
آدرس سایت: http://www.bsi.ir/Pages/Home.aspx
بانک صنعت و معدن
آدرس: تهران- خيابان وليعصر- بالاتر از تقاطع چمران- ايستگاه محموديه- شماره 1655 برج فيروزه
تلفن: 19- 22029811 (021)
دورنگار: 22029854 (021) و 22031904 (021)
صندوق پستی: 4456-15875
کد پستی: 1965643511
آدرس سایت: http://www.bim.ir
بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران
آدرس: تهران- بلوار ميرداماد- شماره ۱۴۴
تلفن: ۲۹۹۵۱ (021)
دورنگار: ۲۲ – ۲۱۶۲۱۹ (021)
تلفن نظرسنجی و ارتباط با رئیس کل: 29954855 (021)
دورنگار برای ارتباط با رئیس کل: 29954780 (021)
صندوق پستی: ۷۱۷۷ / ۱۵۸۷۵
شانی الکترونيکی رئیس کل: governor@cbi.ir
نشانی الکترونيکی قائم مقام: h.pourmohammadi@cbi.ir
آدرس سایت: http://www.cbi.ir
بانک مسکن
تلفن مرکز مشاوره و اطلاع رسانی: 1830 (براي تهران)
تلفن مرکز مشاوره و اطلاع رسانی: 66749001 (021) براي سایر شهرها
آدرس سایت: http://bank-maskan.ir
بانک ملت
تلفن: 1556
آدرس سایت: http://www.bankmellat.ir/default.aspx
بانک ملي
آدرس: تهران- خيابان فردوسي– ادارات مركزي بانك ملي
دورنگار: 66738083 (021) ـ 66738606 (021)
تلفنخانه بانك: 60991 (021)
واحد ارتباط مردمي: 6414 (021)
کد پستی: 1135937681
صندوق پستی: 144ـ 11365
پست الکترونیکی: pr@bmi.ir
آدرس سایت: https://bmi.ir
بانک کارآفرين
آدرس: خيابان وليعصر- مقابل پارك ملت خيابان ناهيد غربي- شماره 97 - ساختمان ناهید
تلفن مديرعامل و قائم مقام: 54 -26215151 (021)
نمابر مديرعامل و قائم مقام: 26215158 (021)
تلفن ارتباط با مشتريان و روابط عمومي: 3- 26214991 (021)
نمابر ارتباط با مشتريان و روابط عمومي: 26214995 (021)
تلفن امور بین الملل: 6- 26215084 (021)
تلفن توسعه منابع انسانی: 26214984 (021)
تلفن امور شعب: 26214979 (021)
تلفن امور سهام: 26215076 (021)
تلفن مدیریت اعتبارات: 26215110 (021)
تلفن اطلاعات اعتباری: 26215103 (021)
تلفن بازرسی: 26214987 (021)
تلفن تدارکات: 75-26214972 (021)
تلفن توسعه سیستم ها و روش ها: 26215094 (021)
تلفن ریسک: 26215097 (021)
تلفن امور حقوقی: 26215101 (021)
تلفن مطالعات اقتصادی سازمان: 26215117 (021)
تلفن واحد فناوری اطلاعات: 26215050 (021)
تلفنخانه: 8- 26214996 (021)
نمابر تلفنخانه: 26214999 و 26215048 (021)
تلفن شعبه ناهید: 70-26214962 (021)
نمابر شعبه ناهید: 26214971 (021)
کد پستی: 1966916461
آدرس سایت: http://www.karafarinbank.ir
بانک کشاورزي
آدرس: تهران, بزرگراه جلال آل‌احمد, نبش خيابان پاتريس لومومبا, شماره 129
تلفن: 84891 (021)
دورنگار: 88289358 (021)
کد پستی: 94316-14459
پست الكترونیکی: info@agri-bank.ir
آدرس سایت: http://www.bki.ir
موسسه مالي اعتباري توسعه
آدرس: تهران، خيابان آفريقا، چهارراه جهان کودک، نبش کوچه شهيد صانعي، پلاک 68
تلفن: 5- 88782801 (021) – 88883000 (021) – 88884000 (021)
کد پستی: 35191-19699
صندوق پستي: 5986-19395
پست الكترونيکی: info@cid.ir
پست الکترونیکی روابط عمومی: pro@cid.ir
آدرس سایت: http://www.cid.ir
موسسه مالي اعتباري ثامن الائمه
آدرس: تهران - خیابان گاندی - خیابان 15 - پلاک 25
تلفن: 82072310 (021)
کد پستی: 1513845313
پست الكترونيکی: info@samentaavoni.ir
آدرس سایت: http://www.samen.ir
موسسه مالي اعتباري مهر
تلفن گویا: 22770014 (021) و 22770015 (021)
تلفن تماس با حوزه های مرکزی: 9-22770001 (021)
آدرس سایت: https://mebank.ir
موسسه مالي اعتباري مولی الموحدین
آدرس: تهران، خيابان سيد جمال الدين اسد آبادي، نبش خيابان 68، پلاك 472
تلفن: 83- 88614776 (021)
تلفن گویا: 88608457 (021)
نمابر: 88607660 (021)
کد پستی: 1436973661
پست الكترونيکی: info@iranibank.ir

ردیف نام شرکت لوگو نام مدیر عامل آدرس کامل دفتر مرکزی تلفن دفتر مرکزی سایت
1  آوای آگاه مهدی طحانی خیابان ولیعصر - بین میرداماد و ظفر - کوچه یزدان پناه - پلاک 91 - طبقه 10 88674750-4 http://hamfekran.com
2   آرمان آتی تهران خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان میرداماد، خیابان قبادیان،پلاک 33 88557577-9 www.arman-ati.com
3   ارزش پرداز آریان احمد پویان فر تهران - شهرک غرب، بلوار دادمان، روبروی بیمارستان آتیه خیابان گلستان، کوچه گلستان یکم، پلاک12 88088116 www.arzeshpardaz.com
4  تأمین سرمایه نوین علی خوش طینت نیک نیت بلوار آفریقا-خیابان گل آذین -شماره 23 88909191 www.novinic.com
5  نیکی‌گستر علی رحمانی "تهران شهرک غرب ، بلوار فرحزادی ، بلوار نورانی پلاک 58 ساختمان نیکی 88561468 www.nikigostar.com
6  معیار وداد حسینی تهران، خیابان سهروردی شمالی، نرسیده به آپادانا کوچه شریف، پلاک 28، طبقه 3 واحد 6 و 7 88521425- www.meyarco.com
7  دیدگاهان نوین جعفر نائیج حقیقی " تهران – خیابان احمد قصیر (بخارست) ، خیابان پنجم ، پلاک ۱۸ ، طبقه سوم ، واحد های ۹ و ۱۱" 88102025 www.dnovin.com
8 هدف حافظ رضا زنگنه تهران، خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از خیابان وحید دستگردی (ظفر)، خیابان شهید بابک بهرامی، پلاک 9، طبقه سوم، واحد 5 شرقی 88729823-5  www.hadafhafez.com
9 ابن سینا مدبر محسن عباسی تهران – خیابان ولی عصر- امانیه – قبل از پل پارک وی کوچه مهری کوچه سوسن یکم پلاک ۱۵ واحد۷ 88676718 www.ema-co.ir
10 ایرانیان تحلیل فارابی محمد مرادی تهران، یوسف آباد، خیابان نهم، نبش ابن سینا، پلاک ۶، واحد ۶، 88556400 www.bourse24.ir
11 مشاور سرمایه گذاری ایدۀ مفید مرتضی استهری تهران، بزرگراه آفریقا، بالاتر از جهان کودک، نبش دیدار شمالی پلاک 51 طبقه هفتم 81901172 www.mofididea.com
12 مشاور سرمایه گذاری امین نیکان آفاق محمد آرام تهران-میدان شیخ بهایی- خیابان خدامی- پلاک ۶- کد پستی ۱۹۹۵۸۵۶۸۶۱ 88644185 http://www.aminafagh.com
13 مشاور سرمایه گذاری مدبران هما حسین سلیمی تهران، بلوار نلسون ماندلا(جردن سابق)، کوچه گلفام، پلاک 38، واحد 101 26207917 www.modaberanhoma.com
14 بازار سرمایه پیشگام پارتیان هومن ثابتی رحمتی تهران، ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی، زاینده رود غربی، پلاک ۴، طبقه ۳، واحد شمالی 88623899 http://parthianadvisors.com/Home/